Obchody počas sviatku 30. 10. budú zväčša otvorené

Slováci by počas jednorazového štátneho sviatku 30. októbra problém nakúpiť mať nemali. Hoci totiž ide o štátny sviatok, obchody podľa platnej legislatívy počas tohto jednorazového sviatku zatvorené byť nemusia.

28.10.2018 20:10
debata (3)

Väčšina z veľkých obchodných sietí sa tak rozhodla svoje prevádzky nechať otvorené. Jediným reťazcom, ktorý sa rozhodol všetky svoje obchody 30. októbra zatvoriť, je spoločnosť Tesco. Tvrdí, že sa tak rozhodla vyjsť v ústrety svojim zamestnancom a dopriať im deň voľna nad rámec platnej legislatívy.

Obmedzený môže byť ešte predaj v sieti Coop Jednota Slovensko. Systém spotrebných družstiev totiž nepristúpil k celoplošnému zatvoreniu predajní a rozhodnutie o prípadnej úprave otváracích hodín počas sviatku ponechal na individuálnom rozhodnutí jednotlivých spotrebných družstiev. O tom, ktoré z celkovo vyše 2 100 predajní systému Coop Jednota na Slovensku zostane v utorok otvorených a v akých otváracích hodinách, tak budú zákazníkov informovať lokálne spotrebné družstvá.

Ostatné siete oslovené agentúrou SITA ponechajú svoje predajne počas jednorazového štátneho sviatku 30. októbra otvorené, niektoré však pristúpia k úprave otváracích hodín. Patrí medzi ne napríklad sieť Billa, ktorá sa rozhodla svoje predajne ponechať otvorené, avšak väčšina predajní bude mať otváracie hodiny ako počas nedele. Podobne otváracie hodiny počas spomínaného sviatku upraví aj obchodná sieť Kaufland, kde budú môcť zákazníci nakúpiť namiesto štandardnej otváracej doby od 8:00 do 17:00. Žiadne zmeny v otváracích hodinách neavizujú prevádzkovatelia obchodov Terno a Kraj, ako ani obchodný reťazec Lidl.

Obchodníci, ktorí ponechávajú obchody počas jednorazového sviatku otvorené, odôvodňujú svoje rozhodnutie najmä tým, že chcú svojim zákazníkom umožniť pred sviatkom Všetkých svätých urobiť si potrebné nákupy. Svoje zohral aj fakt, že 1. novembra majú sviatok aj všetky okolité krajiny. Prípadným záujemcom tak odpadne aj možnosť odísť si nakúpiť za hranice a tak sa môžu rozhodnúť nakupovať radšej počas jednorazového sviatku 30. októbra. "Predpokladáme preto, že ľudia využijú tento voľný deň a pôjdu na nákupy,“ uviedla hovorkyňa Billy Kvetoslava Kirchnerová.

Slováci si počas jednorazového štátneho sviatku 30. októbra 2018 pripomenú 100. výročie prijatia deklarácie slovenského národa z 30. októbra 1918 v Turčianskom Sv. Martine. O tomto sviatku rozhodli poslanci v septembri novelou zákona o štátnych sviatkoch. Na tento dátum sa však zákonný zákaz maloobchodného predaja počas sviatkov nevzťahuje, záviselo tak na rozhodnutí obchodníkov, či svoje prevádzky zavrú, alebo ponechajú otvorené.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #obchod #reťazce
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy