Le Maire sa neobáva Talianska, ale novej hospodárskej krízy

28.10.2018 14:25

Európskej únii nehrozí žiadne riziko šírenia nákazy z talianskej rozpočtovej krízy. Ale eurozóna nie je dostatočne pripravená čeliť novej hospodárskej kríze, povedal francúzsky minister financií Bruno Le Maire pre nedeľné vydanie novín Le Parisien.

Európska komisia tento týždeň odmietla návrh rozpočtu Talianska na rok 2019 pre porušenie pravidiel EÚ týkajúcich sa verejných výdavkov. A požiadala Rím, aby do troch týždňov predložil nový návrh, inak bude čeliť disciplinárnym opatreniam.

„V Európe nevidíme žiadne šírenie nákazy. Európska komisia podáva ruku Taliansku a dúfam, že Taliansko ju prijme,“ povedal v rozhovore.

"Je však eurozóna dostatočne vyzbrojená, aby čelila novej hospodárskej alebo finančnej kríze? Moja odpoveď znie, nie je. Je naliehavo potrebné urobiť to, čo sme našim partnerom navrhli v snahe mať pevnú bankovú úniu a investičný rozpočet eurozóny.

Predstavitelia eurozóny uviedli, že bezprecedentný spor Ríma s Bruselom pravdepodobne oddiali proces reformy euroregiónu a pravdepodobne ho „zmierni“.

Le Maire tiež povedal, že francúzske banky s pobočkami v Taliansku poskytli úvery podnikom a domácnostiam vo výške 280 miliárd eur.

„Táto suma je zvládnuteľná, ale významná,“ dodal.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Taliansko #eurozóna #Bruno La Maire
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku