Taliani sa hnevajú na príliš vysoké prirážky k dlhopisom

26.10.2018 07:33

Talianskeho ministra hospodárstva a financií Giovanniho Triu znepokojujú vysoké rizikové prirážky na talianske dlhopisy. Z dlhodobého hľadiska nie sú také vysoké prirážky na štátne dlhopisy pre Taliansko udržateľné, povedal Tria v stredu v rozhovore pre verejnoprávnu televíziu RAI.

Podľa Triu neexistuje dôvod na takéto vysoké rizikové prirážky, keďže talianska ekonomika je zdravá. Potvrdil tiež, že vláda sa nepohráva s myšlienkou vystúpenia z eurozóny alebo Európskej únie. Zároveň však dodal, že Rím trvá na svojom rozpočtovom pláne na budúci rok, ktorý Európska komisia (EK) odmietla.

List EK k návrhu rozpočtu Triu podľa vlastných slov prekvapil z dôvodu „povrchných hodnotení“: „Možno sa tento dokument písal v rýchlosti.“ List obsahuje kritiku prvkov, ktoré podľa neho v rozpočte nie sú. „Možno o tom Európska komisia čítala v novinách,“ uviedol Tria.

Návrh rozpočtu podľa Triu zodpovedá ekonomickému kontextu Talianska. „Myslíme si, že náš rozpočtový plán je správny, aby Taliansku priniesol vyšší rast ekonomiky,“ dodal.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Taliansko #dlhopisy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku