Každá štvrtá platba príde firmám neskoro alebo vôbec

Každá štvrtá platba (27 %) prichádza slovenským firmám s omeškaním alebo vôbec. Je to najviac spomedzi všetkých krajín v západnej a východnej Európe.

24.10.2018 11:31
1

Slovenské firmy sa tak stretávajú s ešte horšou platobnou disciplínou ako firmy v Rumunsku (26 %), s ktorým sa Slovensko ešte vlani delilo v tejto nelichotivej štatistike o prvé miesto. Vyplýva to z najnovšej štúdie „European Payment Practices 2018“, ktorú vypracovala spoločnosť EOS KSI podľa odpovedí 3 400 firiem zo 17 európskych krajín.

Priemerne majú firmy v Európe podľa štúdie 21 percent platieb, ktoré im prichádzajú po lehote splatnosti, alebo sa ich nedočkajú vôbec. Dlhodobo pritom podľa EOS KSI platí, že vo východnej časti je to o niečo viac (22 %) ako v západnej (19 %). Slovenské firmy však majú problémových platieb omnoho viac, 27 percent, čím prekonávajú všetky ostatné krajiny, ktoré boli súčasťou štúdie. Platby na Slovensku meškajú tak od koncových ako aj od biznisových zákazníkov.

V meškajúcich platbách „vynikalo“ podľa EOS KSI Slovensko aj vlani, prvenstvo si však delilo s Rumunskom. Rumunsku sa podarilo výsledky mierne zlepšiť a dnes jeho firmy evidujú 26 percent oneskorených alebo zlyhaných platieb. „Dôvodov, prečo majú s platbami najväčší problém práve slovenské firmy, môže byť viac. Naša štúdia napríklad ukázala, že dlhodobo ponúkajú o niečo dlhšie splatnosti, ako je priemer, čo môže ich zákazníkov viesť k horšej finančnej disciplíne. Alebo to môže súvisieť s vymožiteľnosťou práva, že sa zákazníci jednoducho spoliehajú, že ak nezaplatia faktúru, nič sa im nestane,“ ozrejmil obchodný riaditeľ spoločnosti EOS KSI Slovensko Peter Hetteš.

Naopak, najlepšiu platobnú disciplínu majú koncoví, ako aj biznisoví zákazníci spomedzi krajín zahrnutých v štúdii v Dánsku (15 %), Nemecku, Švajčiarsku a Španielsku (všetky tri krajiny po 18 %).

Reprezentatívna EOS štúdia „European Payment Practices“ sa uskutočnila už jedenástykrát. Na jar 2018 nezávislý inštitút pre prieskum trhu Kantar TNS oslovil 3 400 odborníkov zo 17 európskych krajín, z toho 200 spoločností zo Slovenska. Na otázky o svojich skúsenostiach s platbami, hospodárskom vývoji krajiny a rizikách v manažmente pohľadávok odpovedali okrem slovenských firiem aj firmy z Veľkej Británie, Španielska, Francúzska, Rakúska, Grécka, Rumunska, Ruska, Bulharska, Poľska, Maďarska, Chorvátska, Slovinska, Belgicka, Švajčiarska, Českej republiky a Nemecka.

Spoločnosť EOS Group je poskytovateľom finančných služieb. Jej hlavnou činnosťou je správa a manažment pohľadávok. S počtom zamestnancov viac ako 8 000 zaisťuje finančnú bezpečnosť pre svojich približne 20 000 zákazníkov v 26 krajinách po celom svete, a to prostredníctvom viac ako 60 dcérskych spoločností vrátane Slovenska.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #faktúry