Most-Híd má vlastné riešenie odvodu pre reťazce, opozícia ho odmieta

SNS stojí za osobitným odvodom pre reťazce, Smer to podporuje, Most-Híd presadzuje vlastné riešenie a opozícia ho úplne odmieta.

18.10.2018 17:22
debata

Zavedením osobitného odvodu pre obchodné reťazce nemožno podľa koaličného Mosta-Híd postihovať malých a stredných podnikateľov.

„Ak sa chceme postaviť za domácich potravinárov, mali by sme to urobiť tak, aby to nepocítili ani koneční spotrebitelia vo forme vyšších cien, ani samotní potravinári v podobe nižších výkupných cien, ktoré v mnohých prípadoch aj v súčasnosti sú nižšie ako oprávnené náklady výrobcov,“ zdôraznila vo štvrtkovom stanovisku hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Most-Híd navrhuje také riešenie, ktoré nastaví vyvážený vzťah medzi reťazcami a domácimi producentmi potravín. „Myslíme si, že by sa legislatívne mala posilniť kontrola reťazcov pri cenotvorbe vo vzťahu k ich dodávateľom. Náš návrh pôjde týmto smerom,“ avizovala Debnár. Podpora samotného návrhu závisí podľa jej slov od toho, či budú alebo nebudú pripomienky Mosta-Híd akceptované.

Návrh zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov predložila do Národnej rady (NR) SR skupina poslancov koaličnej SNS. Navrhujú, aby obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku od budúceho roka platili osobitný odvod vo výške 2,5 % z ich čistého obratu.

Poslanec Erik Tomáš (Smer-SD) uviedol, že návrh SNS strana Smer-SD plne podporuje. „Obchodné reťazce naozaj zneužívajú svoje postavenie na trhu. Druhé čítanie a rozhovory v koalícii sú ešte možnosťou na doladenie tohto zákona,“ skonštatoval. Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák uviedol, že SNS rokuje o odvode s obchodníkmi aj s rôznymi prvovýrobcami. „Dolaďujeme tento návrh zákona tak, aby bol v prvom rade v prospech našich občanov, prvovýrobcov a poľnohospodárov. Všetko je ešte otvorené, rokujeme,“ dodal Bernaťák.

Opozícia: Odvod je proti ľuďom

Podľa opozície návrh zákona na zavedenie osobitného 2,5-percentného odvodu pre reťazce je namierený proti ľuďom. Pocítiť ho môžu spotrebitelia vo vyšších cenách či zamestnanci v obchodoch na nižších mzdách. Slovenským poľnohospodárom a potravinárom pritom podľa predstaviteľov opozičných strán nijako nepomôže.

Spoločne preto vyzvali koaličných poslancov, aby za tento návrh z dielne SNS nehlasovali. „Nezmyselnejší zákon som už veľmi dlho nevidel. Veľmi dúfam, že aj koaliční poslanci, ktorí trochu rozmýšľajú nad tým, čo idú schváliť, pochopia, že toto poškodí občanom Slovenska,“ zdôraznil predseda SaS Richard Sulík na štvrtkovej spoločnej tlačovej konferencii opozície v Národnej rade (NR) SR.

Za SaS doplnil, že budú skúmať možnú protiústavnosť tohto zákona, a tiež aj jeho súlad s európskym právom. Šéfka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová vyzvala na stiahnutie tohto návrhu z rokovania parlamentu. Ceny potravín totiž podľa jej slov za posledné dva roky stúpajú, od štátu by preto očakávala, že sa bude snažiť rast cien spomaľovať. „Ale týmto návrhom SNS robí pravý opak, v podstate zavádza novú daň na potraviny. Pretože plánovaný odvod obchodných prevádzok sa týka v prvom rade potravín, čím vyvolá ďalšie zvyšovanie cien potravín pre občanov,“ uviedla Remišová. Upozornila tiež aj na možné rušenie malých predajní na vidieku.

Podľa nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého je tento návrh zákona ekonomicky to isté, ako keby sa zvýšila daň z pridanej hodnoty (DPH) na 22,5 % na potraviny, obuv či textil. Jednoducho na tovar, ktorý sa predáva v reťazcoch. „Ak by dnes prišiel ktokoľvek s návrhom zvýšiť DPH, ktorá už je aj tak jedna z najvyšších v EÚ, z 20 na 22,5 % na tieto základné tovary, všetci by ho hnali bičom,“ opísal poslanec. Keď to však podľa neho predseda SNS Andrej Danko navrhne a zabalí do dane na reťazce, zrazu je to pre zvyšok koalície prijateľné. Vyzval preto koalíciu, aby prestala ustupovať Andrejovi Dankovi a nehlasovala za tento návrh.

Predseda opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár doplnil, že toto opatrenie pocítia tí najchudobnejší ľudia. Napríklad matky s deťmi či dôchodcovia. „Vyzývam koaličných poslancov, aby sa proti tomuto postavili a za tento zákon nehlasovali,“ vyhlásil Kollár.

Národniari odôvodňujú zavedenie osobitného odvodu pre obchodné reťazce pomocou pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov. Podľa predstaviteľov opozície je mnoho možností, ktoré môžu reálne pomôcť poľnohospodárom, zavedenie osobitného odvodu však k nim podľa nich nepatrí.

Agrorezort: Opozícia je na strane reťazcov

inisterstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a jeho vedenie stojí na strane spotrebiteľov, poľnohospodárov a potravinárov. Uviedlo to MPRV SR v reakcii na štvrtkové vyjadrenia opozície ohľadom osobitného odvodu z obratu obchodných reťazcov.

Opoziční poslanci aj vzhľadom na ich personálne prepojenia, stoja podľa MPRV SR na strane reťazcov. Napriek tomu, že svojim dodávateľov odmietajú reťazce zvyšovať ceny dodávok, za posledné obdobie rástli ceny potravín na Slovensku najviac spomedzi krajín V4. Ceny potravín na Slovensku v minulom roku stúpli o 5,4 %, do cien dodávateľov sa však toto zvýšenie nepremietlo. Kam plynú zisky z tohto zvyšovania cien pre slovenských spotrebiteľov?

Súčasné prerozdelenie cien potravín je podľa agrorezortu nerovnomerné a voči dodávateľom i spotrebiteľom neférové. Obchodná prirážka by mala byť úmerná k pridanej hodnote, ktorú konkrétny segment v agropotravi­nárskom sektore vygeneruje. Najväčšiu pridanú hodnotu v súčasnosti vytvárajú farmári a spracovatelia potravín, majú však najmenší podiel na profite. Množstvo slovenských dodávateľov predáva svoje výrobky na hranici výrobných nákladov. Pritom pestovať plodiny alebo chovať zvieratá vyžaduje každodennú starostlivosť, ktorá v sebe navyše nesie obrovské množstvo rizík. Farmári a potravinári by za túto prácu mali byť adekvátne odmenení.

MPRV SR dodalo, že okrem vysokých obchodných prirážok reťazce využívajú aj rôzne aktivity, ako získať od svojich dodávateľov ďalšie financie. Či už ide o poplatky za letáky, za jubileá či ďalšie. Tento problém sa netýka len Slovenska, ale celej Európskej únie. Európska komisia už predstavila legislatívu na zamedzenie nekalých obchodných praktík, ktorú iniciovalo práve Slovensko počas svojho predsedníctva v Rade Európskej únie.

debata chyba
Viac na túto tému: #reťazce #osobitný odvod