Brusel preplatí úsek D1 Budimír - Bidovce pri Košiciach

Rozostavaný úsek diaľnice D1 Budimír - Bidovce pri Košiciach bude zaplatený aj z prostriedkov Európskej únie. Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) na tento projekt uzavrelo tento týždeň s Národnou diaľničnou spoločnosťou, a. s. (NDS) zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku vo výške 203,57 mil. eur.

18.10.2018 13:59
debata (2)

Ako rezort dopravy vo štvrtok informoval, to umožní vypýtať si od EÚ peniaze, ktoré na výstavbu úseku D1 doteraz posielal štát. Zo zdrojov EÚ bude preplatených 85 % výdavkov a zo štátneho rozpočtu zvyšných 15 %. V Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra (OPII) je tak už zazmluvnených 94 % prostriedkov určených na diaľnice.

„Úspešnosť pri podpisovaní zmlúv o diaľničných projektoch je dôkazom odbornosti projektových manažérov, ktorí sa už niekoľko rokov venujú dopravnej problematike v oblasti eurofondov. Preto sa nebojím povedať, že vyčerpáme všetky prostriedky, ktoré nám boli pridelené, a aj tie, ktoré nám budú prípadne realokované (z iných operačných programov),“ povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek (Most-Híd).

Stavebné práce na úseku D1 Budimír – Bidovce v dĺžke 14,4 kilometra pokračujú podľa harmonogramu. Ukončené by mali byť v plánovanom termíne koncom budúceho roka. Diaľničný úsek stavia spoločnosť Skanska, a. s., za zmluvnú cenu 197,44 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (236,93 mil. eur vrátane DPH), cena zahŕňa aj desaťpercentnú rezervu na nepredvídateľné náklady. Úsek je vo výstavbe od novembra 2016.

Úsek D1 bude po dokončení súčasťou východného obchvatu Košíc. V Budimíre sa napojí na sprevádzkovanú časť D1 z Prešova a v časti Košické Oľšany je plánované napojenie na budúcu rýchlostnú cestu R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany. Motoristi by po dokončení úseku D1 mali ušetriť štrnásť minút oproti ceste po starej ceste v dĺžke vyše 23 km.

V rámci OPII sú v súčasnosti podpísané zmluvy s prijímateľmi o poskytnutí nenávratného finančného príspevku v objeme 2,6 mld. eur, čo je viac ako 55 % všetkých prostriedkov, ktoré majú byť v tomto programe vyčerpané do roku 2023. Európska komisia minulý týždeň dala zelenú na financovanie dvoch rozostavaných úsekov – D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala (druhá fáza) s tunelom Višňové a D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec.

„Operačný program Integrovaná infraštruktúra tak dosiahol schválenie už polovice veľkých projektov nad 75 mil. eur z plánovaných štrnásť. Schválenie veľkého projektu Európskou komisiou znamená konečné odsúhlasenie a potvrdenie, že projekt bude preplatený z fondov EÚ,“ uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby Karolína Ducká.

Európska komisia okrem dvoch uvedených diaľničných stavieb schválila v rámci veľkých projektov aj prvú časť druhej etapy modernizácie električkových tratí v Košiciach, ako aj druhé fázy už postavených úsekov D3 Svrčinovec – Skalité a Žilina, Strážov – Žilina, Brodno, či rozostavanéh úseku D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka a tiež dodávku elektrických vlakov v rámci modernizácie vozového parku Železničnej spoločnosti Slovensko.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #eurofondy #D1 #diaľnice #Budimír #Bidovce