Centeno: Eurozóna sa dokáže sa vyrovnať s návrhom rozpočtu Talianska

18.10.2018 11:54

Eurozóna preukázala veľkú odolnosť počas dlhovej krízy a dokáže sa vyrovnať aj s návrhom rozpočtu Talianska. Povedal to vo štvrtok šéf Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny, Mário Centeno.

Taliansko v pondelok poslalo Európskej komisii svoj návrh rozpočtu na rok 2019, v ktorom počíta so zvýšením deficitu na 2,4 % hrubého domáceho produktu (HDP). Rím tak trojnásobne prekročí cieľ v oblasti rozpočtového schodku, ktorý si stanovila predošlá vláda a odsúhlasila komisia.

Predstavitelia eurozóny sa obávajú, že ak si Taliansko, ktoré má v Európe druhý najvyšší pomer dlhu k HDP na úrovni 133 %, vezme nové úvery na financovanie rozpočtových plánov, mohlo by to viesť k ďalšej dlhovej kríze. Podobnej tej, ktorá sa začala v roku 2010 v Grécku.

Centeno pred summitom EÚ povedal, že talianske rozpočtové plány nie sú na programe rokovaní. Komisia a ministri financií eurozóny sa im však budú včas venovať.

„V ostatnej dekáde euro preukázalo veľkú odolnosť voči krízam a som si istý, že budeme schopní vyrovnať sa s rozpočtovými plánmi v rôznych členských štátoch a určite aj s talianskymi,“ dodal Centeno.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Taliansko #rozpočet #eurozóna
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku