Farmári výrazne poškodení suchom dostanú odškodnenie

Farmári poškodení suchom v roku 2017 by mali dostať od štátu ako odškodné 34 miliónov eur. Takú sumu vyčíslilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) v materiáli, ktorý hodnotil vplyv sucha v minulom roku, a ktorý agrorezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania.

02.10.2018 14:00
debata

Materiál ešte musí prejsť časťou legislatívneho procesu, samotný agrorezort však priznal, že peniaze na jeho naplnenie zatiaľ zabezpečené nemá a bude ich hľadať v rozpočte na rok 2019.

Financie by malo na základe požiadavky MPRV zabezpečiť Ministerstvo financií SR a budú vyčlenené farmárom, ktorí zaznamenali stratu úrody o viac ako 30 %. „Vzhľadom na mimoriadnu situáciu spôsobenú suchom v roku 2017 žiadame formou rozpočtového opatrenia zo zdrojov Ministerstva financií Slovenskej republiky zabezpečiť sumu 34,2 miliónov eur, ktoré by pokryli výpadok na tržbách v rastlinnej výrobe poľnohospodárskych podnikov v Slovenskej republike v minulom roku tých poľnohospodárskych podnikov, ktoré sucho postihlo znížením úrody o viac ako 30 %,“ uviedlo MPRV v predkladanom materiáli.

Ministerstvo pôdohospodárstva SR skonštatovalo, že extrémne klimatické podmienky vlani negatívne ovplyvnili hospodárenie minimálne 210 poľnohospo­dárskych subjektov s celkovým počtom zamestnancov 6 578. Extrémne sucho a jeho následky spôsobili výpadok na úrode v Slovenskej republike vo výške 52 miliónov eur. Agrorezort v materiáli potvrdil, že okresmi, ktoré sucho postihlo najviac, boli Trnava, kde bol výpadok na úrode vyčíslený na 7,4 milióna eur, a Dunajská Streda s výpadkom 6,5 milióna eur. „Najväčšie výpadky na úrodách boli zaznamenané pri kukurici na zrno aj na siláž, ozimnej pšenici mäkkej aj tvrdej, repke olejnej, cukrovej repe, jačmeni jarnom, zemiakoch a slnečnici, ktoré sú nosnými plodinami najmä v západoslovenskom regióne,“ ozrejmilo MPRV.

Zvýhodnené by podľa materiálu hodnotiaceho sucho v minulom roku mali byť podniky, ktoré sa s ním snažili vysporiadať so závlahovými systémami. „Vzhľadom na skutočnosť, že 44 poľnohospo­dárskych podnikov na elimináciu dopadov sucha v roku 2017 využilo závlahové systémy, s čím súviseli zvýšené náklady na zabezpečenie produkcie, odporúčame navýšenie percenta kompenzácie pre tieto podniky o 10 % oproti tým, ktoré závlahu nevyužili,“ uviedol v materiáli agrorezort.

Hnutie Sme rodina v reakcii na návrh odškodniť farmárov uviedlo, že víta jeho predloženie do medzirezortného pripomienkového konania ministerkou pôdohospodárstva SR Gabrielou Matečnou. „Napriek tomu, že tomuto kroku museli predchádzať prosby dotknutých farmárov a výzvy hnutia Sme rodina na tlačových konferenciách, tak ako vieme kritizovať, v tomto momente chceme pani ministerku pochváliť. Teší nás, že na naše naliehanie reaguje v tejto podobe a vláda bude rozhodovať o podpore vo výške 34 miliónov eur. Ostáva iba veriť, že pochopenie pre situáciu poľnohospodárov budú mať aj zvyšní členovia vlády,“ konštatovalo hnutie Sme rodina.

debata chyba
Viac na túto tému: #poľnohospodárstvo #sucho