SNS: Osobitý odvod pomôže domácim výrobcom. SaS: Zdraží potraviny

Osobitný odvod pre obchodné reťazce, ktoré sú dominantné z hľadiska zisku, má podľa SNS prospieť domácim výrobcom aj potravinovej bezpečnosti Slovenska.

29.09.2018 12:05
debata (25)

Osobitý odvod pre obchodné reťazce vo výške 2,5 percenta z čistého obratu má zabezpečiť finančné prostriedky pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov. Tvrdia to jeho predkladatelia z koaličnej SNS. Národná rada (NR) SR by sa návrhom mala zaoberať v októbri, platiť by mal od budúceho roka.

„Distribúcia pridanej hodnoty reťazca od prvovýroby cez spracovanie potravín po predaj je značne nerovnomerná, pričom obchodné reťazce majú v dodávateľskom potravinovom reťazci dominantné postavenie z hľadiska zisku,“ vysvetľuje predkladateľ zákona Radovan Baláž (SNS). Zákon má prispieť aj k potravinovej sebestačnosti Slovenska, získané prostriedky sa tiež môžu použiť na kompenzáciu negatívnych vplyvov na poľnohospodársku prvovýrobu, alebo na zvýšenie informovanosti verejnosti o produktoch a ich bezpečnosti.

„V neposlednom rade naším cieľom je rozvíjať kultúru a tradície v regiónoch v oblasti spracovania a predaja poľnohospodárskych a potravinárskych produktov, keďže každý región sa pýši svojimi špecialitami, ktoré sú obľúbenou pochúťkou aj v zahraničí,“ doplnil poslanec NR SR Stanislav Kmec.

Odvod sa má týkať tých obchodných reťazcov, ktoré majú prevádzky aspoň v dvoch okresoch a tieto prevádzky majú jednotný dizajn, spoločnú komunikáciu a spoločné marketingové aktivity. Z predaja potravín konečnému spotrebiteľovi tiež musí pochádzať minimálne 10 percent ich obratu. Obchodný reťazec odvod nebude platiť, ak jeho výška za tri mesiace nepresiahne sumu 5000 eur.

Osobitý odvod môže zvýšiť ceny potravín, upozorňuje opozičná SaS. Obáva sa tiež, že odvod odradí investorov od investícií do obchodu na Slovensku a ľudia budú kvôli vyšším cenám viac nakupovať v zahraničí.

Rast cien na Slovensku sa neustále zrýchľuje, pričom medziročne najviac rástli práve ceny potravín, pripomína poslankyňa NR SR Jana Kiššová (SaS). „Takáto daň rast cien ešte posilní a spôsobí len ďalšie zníženie kúpyschopnosti ľudí,“ dodáva. SaS avizuje, že ak zmena v parlamente prejde, bude to jeden z prvých zákonov, ktoré zruší, ak bude súčasťou novej vlády.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #reťazce