USA počas leta ovládli dovoz sóje do Európy

Európska komisia vo štvrtok zverejnila najnovšie údaje o dovoze sóje do Európskej únie (EÚ). Vyplýva z nich, že Spojené štáty sa stali hlavným dodávateľom tejto komodity do Európy, pričom dosiahli 52-percentný podiel v porovnaní s 25 percentami dosiahnutými za minulý rok v rovnakom období.

20.09.2018 22:00
debata (18)

Predseda EK Jean-Claude Juncker a prezident USA Donald Trump po vzájomnom stretnutí 25. júla vo Washingtone vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom vyjadrili odhodlanie zintenzívniť obchod vo viacerých oblastiach a s viacerými produktmi, pričom zvlášť bola v tejto súvislosti špecifikovaná sója.

Juncker na účely monitorovania vývoja obchodu so sójou zaviedol mechanizmus podávania správ, podľa ktorého sa v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka (od júla do polovice septembra 2017) zvýšil dovoz tejto komodity zo Spojených štátov o 133 %.

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan v tejto súvislosti uviedol, že z obchodných údajov vyplýva, že pri sóji sa únii darí plniť záväzok prijatý Junckerom a Trumpom.

Najnovšie údaje potvrdili, že dovoz sójových bôbov z USA do EÚ za posledné týždne neustále rástol. V porovnaní s prvými 12 týždňami hospodárskeho roka 2017 (od júla do polovice septembra) predstavuje dovoz sóje z USA do EÚ objem 1 473 749 ton, čo je nárast o 133 %.

Čo sa týka celkového dovozu sóje do EÚ, podiel USA je v súčasnosti na úrovni 52 % oproti 25 % podielu dosiahnutému v rovnakom období minulého roka. Spojené štáty už predbehli Brazíliu, druhého hlavného dodávateľa sóje do EÚ (40 %), a sú ďaleko pred ostatnými vývozcami, ako je Kanada (2,3 %), Paraguaj (2,3 %) či Uruguaj (1,7 %).

EÚ v súčasnosti ročne dováža okolo 14 miliónov ton sóje, ktorá slúži ako zdroj bielkovín na kŕmenie zvierat vrátane hydiny, ošípaných a hovädzieho dobytka, ako aj na výrobu mlieka. Podľa stanoviska eurokomisie vďaka konkurenčným cenám sójových bôbov z USA predstavujú tieto komodity pre európskych dovozcov a používateľov veľmi atraktívnu alternatívu krmiva.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #USA #sója