Úrad jadrového dozoru preveril aj anonymy o Mochovciach

Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) trvá na svojom vyhlásení, že ak nebudú splnené všetky požiadavky na jadrovú bezpečnosť a s pozitívnym výsledkom odskúšané všetky systémy dostavovaných jadrových blokov Atómovej elektrárne Mochovce (EMO), ich uvádzanie do prevádzky nepovolí.

20.09.2018 09:04
debata (3)

„Opätovne zdôrazňujeme, že ako ústredný orgán štátnej správy pre oblasť jadrového dozoru máme všetky kompetencie pre výkon štátneho dozoru nad jadrovou bezpečnosťou jadrových zariadení. Primárna zodpovednosť za jadrovú bezpečnosť je však v rukách držiteľa povolenia, teda prevádzkovateľa jadrového zariadenia. Detailne sledujeme proces výstavby tretieho a štvrtého bloku EMO a od začiatku vykonávame kontrolné činnosti na stavbe,“ zdôraznila pre agentúru SITA riaditeľka kancelárie úradu ÚJD Miriam Vachová.

Na mochoveckej stavbe je podľa nej permanentne päť lokalitných inšpektorov a projektu sa venuje 50 ďalších inšpektorov ÚJD s externou podporou. Inšpektori majú vykonávať množstvo inšpekcií, od plánovaných, neplánovaných, reaktívnych či pri anonymných podaniach.

"Od decembra minulého roku sme preto komunikovali priamo s osobou, skrývajúcou sa za falošným profilom “Simonetta Tokareva“ na sociálnej sieti a následne aj s pánom Zadrom (bývalý zamestnanec na dostavbe Mochoviec – pozn. red.), ktorý bol s uvedeným profilom spojený. Preverovali sme všetky ich podnety. Preskúmaním bolo zistené, že väčšina z problémov, na ktoré upozornil spomínaný profil, ako aj pán Zadra vo svojom ďalšom profile a vo vyhláseniach pre tlač, bolo už predtým z našej strany SR, ako aj zo strany Slovenských elektrární identifikovaných a riešených,“ dodala Vachová.

ÚJD priznáva, že na dostavbe mochoveckých blokov našiel aj pochybenia. Vachová tvrdí, že pri projekte takýchto rozmerov sa s určitými nedostatkami musí rátať. „V procese výstavby je však dôležité, aby nedostatky a nezhody boli identifikované a ich odstraňovanie dôsledne kontrolované. Prostredníctvom svojich inšpektorov jadrovej bezpečnosti, ako aj externej technickej podpory dohliadame, aby stavba pred vstupom do ďalšieho štádia, ktorým je príprava na uvádzanie zariadenia do prevádzky, spĺňala všetky požiadavky na bezpečnú prevádzku, definované projektovou dokumentáciou,“ konštatovala Vachová.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Mochovce #Úrad jadrového dozoru
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy