Šéf Alibabu: Obchodné spory medzi USA a Čínou môžu trvať 20 rokov

18.09.2018 13:20
Donald Trump, Jacka Ma, Alibaba
Budúci americký prezident Donald Trump a šéf internetového obchodu Alibaba Jack Ma hovoria s médiami po stretnutí v Trump Tower v New Yorku, ktoré sa odohrako začiatkom roka 2017. Autor: ,

Obchodné spory medzi Spojenými štátmi a Čínou môžu trvať dve desaťročia a spôsobia ťažkosti všetkým zúčastneným stranám. Vyhlásil to na utorňajšej investorskej konferencii šéf čínskeho internetového predajcu Alibaba Jack Ma.

Ma sa domnieva, že obchodné napätie bude mať na čínske a zahraničné spoločnosti okamžitý a negatívny dopad. Predpovedá, že čínske firmy presunú v strednodobom horizonte výrobu do iných krajín, aby sa vyhli clám. „Môžete vyhrať bitku, ale prehráte vojnu,“ vyhlásil.

V dlhodobom výhľade sú podľa neho potrebné nové obchodné pravidlá. „Aj keď Donald Trump odíde, príde nový prezident a bude to stále pokračovať. Potrebujeme nové obchodné pravidlá, potrebujeme zmodernizovať WTO,“ dodal a upozornil na volanie po reforme Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Ma svoj prejav označil za posledný príhovor pred akcionármi na čele čínskeho internetového gigantu. Minulý týždeň oznámil, že do roka odstúpi z funkcie predsedu správnej rady a odovzdá opraty vo firme súčasnému generálnemu riaditeľovi, ktorým je Daniel Zhang.

Ma sa vlani stretol s americkým prezidentom Trumpom. Na stretnutí, ktoré prilákalo veľkú pozornosť, sľúbil, že vytvorí v USA jeden milión pracovných miest spojených s malými obchodníkmi, ktorí predávajú svoj tovar na platformách Alibaba. Obchodné vzťahy medzi oboma krajinami sa odvtedy zhoršili, napísala agentúra Reuters.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Čína #USA #Alibaba #obchodná vojna #Jack Ma
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku