Najhoršiu platobnú morálku majú firmy zo stavebníctva

Desiatky podnikateľských odvetví na Slovensku majú zhoršenú platobnú morálku. Najhoršie sú na tom s platením faktúr načas spoločnosti z oblasti stavebníctva.

17.09.2018 10:35
debata

Naopak, najlepšie sú na tom firmy z oblasti vzdelávania a sociálnej starostlivosti. Tie platia svoje faktúry dodávateľom dokonca o niekoľko dní v predstihu. Vyplýva to z databázy platobných informácií na Slovensku od poradenskej spoločnosti Bisnode.

Spoločnosť Bisnode v tomto prípade skúmala platobnú morálku iba tých sektorov, pri ktorých mala informácie o platobnej morálke minimálne od sto spoločností. „Drvivá väčšina firiem z analyzovaných odvetví mala negatívnu platobnú morálku, z čoho vyplýva, že svoje faktúry platia s oneskorením. Absolútne najhoršia situácia je v stavebníctve – konkrétne v oblasti výstavby bytových a nebytových budov. Tam majitelia uhrádzajú faktúry s oneskorením až 12 dní,“ priblížila analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Paradoxné pritom podľa Štěpánovej je, že aj ďalšie sektory, ktoré v analýze vychádzajú najhoršie, sú naviazané na výstavbu budov. Ide napríklad o oblasť dokončovacích prác, veľkoobchodu so stavebným materiálom či výroby kovových konštrukcií. Faktúry sa v týchto sektoroch platia priemerne o päť až deväť dní neskôr. „Práve neskoré platenie faktúr ukazuje na nevyrovnanú pozíciu dodávateľov a odberateľov. Odberatelia si neskorým platením svojich záväzkov zlepšujú cash flow na úkor dodávateľov. Preto je dôležité, aby si firmy preverovali spoľahlivosť a platobnú morálku svojich obchodných partnerov,“ dodala Štěpánová.

Poradenská spoločnosť Bisnode spracúva ekonomické dáta a analýzy, vďaka ktorým predpovedá zákaznícke správanie. Pôsobí v 19 krajinách Európy, kde zamestnáva 2 100 ľudí.

debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #stavebníctvo #faktúry