Štyri pätiny verejných investícií na Slovensku sú z eurofondov

Až 80 % verejných investícií na Slovensku pochádza z európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF). Povedal to vo štvrtok pre médiá vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) počas medzinárodnej konferencie Hodnotenie fondov EÚ - sme schopní poučenia?, ktorá je pod jeho záštitou. Týka sa programového obdobia 2007 - 2013.

13.09.2018 11:55
debata (12)

Dodal, že v súčasnosti je v príprave nové programové obdobie čerpania financií z Európskej únie (EÚ) na roky 2021 – 2027.

Podiel európskych peňazí na celkových verejných výdavkoch predstavoval 70 % v aktívnych opatreniach na trhu práce, 48 % v dopravnej infraštruktúre, takmer 25 % v ochrane životného prostredia, 22 % vo výskume a vývoji.

„Nebyť politiky súdržnosti, kohéznej politiky alebo politiky vyrovnávania regionálnych rozdielov, tak by sa regionálny rozvoj zastavil v šiestich z ôsmich regiónov SR,“ konštatoval vicepremiér.

V súvislosti s ponaučením z minulého programového obdobia povedal, že sekcia centrálneho koordinačného orgánu Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu vytvorila plán na zjednodušenie čerpania eurofondov a posilnenie transparentnosti.

„Podpísali sme dohodu s OECD, ktorá nám pomôže pripraviť návrh balíčka opatrení, aby sa minimalizovala možnosť zneužitia čerpania eurofondov v procese,“ uviedol Raši príklady. Zároveň avizoval stretnutie krajín Vyšehradskej štvorky v októbri 2018 k eurofondovej politike.

V programovom období 2007 – 2013 použilo Slovensko viac ako 11 miliárd eur z kohézneho fondu a štrukturálnych fondov EÚ, ku každému euru investícií zo slovenského štátneho rozpočtu sa pridali štyri eurá z eurofondov. Čerpanie bolo v tomto období priebežne na úrovni 97 %, povedala generálna riaditeľka centrálneho koordinačného orgánu Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) Denisa Žiláková.

Ďalej uviedla, že ešte nie je možné hovoriť o výške korekcií za uplynulé programové obdobie, pretože stále sa dajú uzatvárať operačné programy.

Témou podujatia je ex post hodnotenie implementácie eurofondov na Slovensku v uvedenom programovom období. Na programe sú vystúpenia predstaviteľov direktoriátov Európskej komisie, ÚPVII, Slovenskej akadémie vied o výsledkoch Národného strategického referenčného rámca v doprave, životnom prostredí, infraštruktúrnych projektoch, výskume a vývoji či dôsledkoch aktívnych opatrení na trhu práce. Ďalej vystúpia zástupca Slovenskej evaluačnej spoločnosti, predstavitelia rezortov z ČR, Maďarska, Poľska a Rumunska a ďalší.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #eurofondy