Fico ráta s výrazným zvýšením minimálnej mzdy

Prijatím návrhu zákona o úprave tabuľkových platoch štátnych zamestnancov sa na Slovensku odstráni dlhoročná deformácia, na ktorú mnohí často poukazovali. Presvedčený je o tom predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý ocenil, že parlament posunul túto právnu normu do druhého čítania.

12.09.2018 15:32
debata (5)

„S veľkým uspokojením konštatujeme, že v prvom čítaní bol schválený zákon, ktorého podstatou bolo, aby sme dali do jednej úrovne najnižšie platové triedy s minimálnou mzdou,“ poznamenal na stredajšej tlačovej konferencii Fico.

Návrh zákona podľa neho zabezpečí, že žiadna platová trieda vo verejnej alebo štátnej správe nebude nižšie, ako je minimálna mzda. Upozornil na to, že dohoda na tomto návrhu bola náročná aj z hľadiska financovania. Zároveň predpokladá, že v najbližších rokoch bude minimálna mzda rásť.

"V roku 2019 rátame s minimálnou mzdou na úrovni 520 eur. Som presvedčený, že ak sa bude dariť ekonomike, tak na rok 2020 môžeme uvažovať o ďalšom výraznom zvyšovaní minimálnej mzdy. Ja by som bol rád, keby sme sa dostali na úroveň 550 alebo 560 eur,“ načrtol Fico.

Novela zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme sa dotkne približne 230 000 zames­tnancov. „Len v priebehu jedného roka nás to bude stáť takmer štvrť miliardy eur. Ide o obrovskú sumu peňazí a do tohto sa postupne pridá aj zvyšovanie platov vo verejnej a štátnej správe. Bavíme sa o sume, ktorá bude mimoriadne vysoká. Prakticky všetci poslanci hlasovali za tento návrh, čo asi potvrdzuje, že sme trafili klinec po pomyselnej hlavičke,“ myslí si Fico.

Minister práce Ján Richter (Smer-SD) označil zmeny, ktoré má právna norma priniesť, aj za rozumný kompromis medzi odborármi a Združením miest a obcí Slovenska. „Potrebujeme odborníkov aj vo verejnej a štátnej službe a preto je nevyhnutné k tomu vytvoriť aj primerané, štandardné mzdové podmienky,“ doplnil Richter.

Širokú podporu v parlamente získal aj návrh o kolektívnom vyjednávaní poslanca Erika Tomáša (Smer-SD). Po novom sa budú môcť kolektívne zmluvy uzatvárať na viac ako jeden rok. „Svedčí to asi o tom, že sa celé politické spektrum zhodne na tom, že štátni a verejní zamestnanci si naozaj peniaze zaslúžia,“ dodal Tomáš.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #minimálna mzda #mzdy