Česko je pre Slovensko druhý najvýznamnejší exportný trh

04.09.2018 15:53

V roku 2017 bola Česká republika pre Slovensko druhým najvýznamnejším exportným trhom, na ktorý smerovalo až takmer 11,5 % z celkového slovenského vývozu za sledovaný rok. V medziročnom porovnaní pritom vývoz zo Slovenska do Česka vzrástol o 3,9 % a, naopak, dovoz z Česka o 2,5 %. TASR o tom informoval mediálny zástupca Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).

SARIO v spolupráci s Veľtrhmi Brno pripravuje v rámci Medzinárodného strojárskeho veľtrhu (1. – 5. októbra 2018) v Brne výstavu stovky českých a slovenských podnikateľských príbehov, ikonických výrobkov, slávnych značiek a významných osobností.

Rovnako Slovensko je pre Česko druhým najväčším exportným trhom a zároveň v poradí štvrtým najvýznamnejším obchodným partnerom. Najvýznamnejšou slovenskou vývoznou komoditou sú elektrické stroje a zariadenia, hlavnými dovážanými komoditami z Českej republiky sú motorové vozidlá.

V súčasnosti sa slovenským investorom a exportérom núka množstvo príležitostí na vzájomný obchod. „Patrí k nim predovšetkým energetika, strojárstvo, elektrotechnika a elektronika a automobilový priemysel, najmä subdodávky. Zdrojom trvalého rastu priemyselnej produkcie je pritom na Slovensku, podobne ako v Českej republike, výroba áut,“ povedal generálny riaditeľ SARIO Róbert Šimončič.

České investície smerujú najmä do energetiky, strojárstva, chemického priemyslu, potravinárstva, obranného a bezpečnostného priemyslu. "Úroveň a kvalita vzťahov je determinovaná aj rovnakými prioritami v rámci európskych stratégií v oblasti energetiky, prepravy ropy a plynu, výstavby cestnej a železničnej infraštruktúry a spolupráce v rámci V4,“ vysvetlil Šimončič. Aj preto sú v súčasnosti slovenskí podnikatelia druhými najčastejšími vlastníkmi českých firiem. Vlastnia dohromady 10.260 českých podnikov, zatiaľ čo Česi vlastnia 10.341 slovenských firiem.

Najvýznamnejšie české investície na Slovensku majú podľa informácií SARIO z tohto roka Energetický a průmyslový holding, Agrofert Holding, Hamé, Czechoslovak Group či Česká zbrojovka. Najvýznamnejšie slovenské investície zo slovenskej strany v ČR patria Železiarňam Podbrezová, Slavii Capital, J&T Group, Slovenskému plynárenskému priemyslu a Doprastavu.

Tento rok sa na veľtrhu v Brne predstaví vyše 80 vystavovateľov zo Slovenska. S podporou Ministerstva hospodárstva SR a SARIO sa v rámci národnej expozície predstaví 42 slovenských malých a stredných podnikov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Česko #Slovensko #zahraničný obchod
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku