Legendárna Slovenská strela sa vráti na koľaje

31.08.2018 15:35

Legendárna vlaková súprava Slovenská strela opustila v piatok mesto Kopřivnice. Prepravný špeciál ju dopravil po cestách do mesta Hranice, kde ju v nasledujúcich dvoch rokoch kompletne zreštaurujú. Neskôr sa jej domovom stane nové múzeum automobilov Tatra. Doň sa dostane na svojich kolesách.

Presunom súpravy do Hraníc sa začína realizovať projekt Návrat Slovenskej strely na koľajnice, uviedol Daniel Potocký z tlačového servisu Tatra trucks. Súprava po generálnej oprave bude prevádzkyschopná. Pri osobitných príležitostiach bude vychádzať na trať.

Historická Slovenská strela pred múzeum v Kopřivniciach

Slovenská strela je štvornápravový motorový vozeň, ktorý v kopřivnickej Tatre vyrobili v roku 1936. Fabrika dodala železnici len dva kusy. V službách Československých štátnych dráh mala označenie M 290.0. Súpravy jazdili medzi Bratislavou a Prahou od 13. júla 1936. Cesta z východiskovej do cieľovej stanice trvala 4 hodiny a 51 minút, vrátane jedinej zastávky na 35 minút v Brne. Neskôr sa podarilo prekonať vzdialenosť medzi Bratislavou a Prahou za 4 hodiny a 18 minút.

Slovenská strela na ceste do Hranic

Spoločnosť Tatra trucks získala začiatkom tohto roku na renováciu súpravy takmer 80 miliónov Kč (3,11 milióna eur).

#Slovenská strela
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku