Samotný používateľ si zmenu bude všímať len postupne. Novú generáciu mobilných sietí budú využívať aj zariadenia, ktoré dnes prístup na internet nemajú. Nástup novej generácie mobilnej siete prenikne takmer do všetkých oblastí života. Používatelia mobilných zariadení si v prvom rade po dobudovaní kvalitného pokrytia 5G sieťou budú môcť všimnúť rýchlejší internet. 5G mobilná sieť dokáže byť v porovnaní so 4G sieťou rýchlejšia až dvadsaťnásobne. Rýchlosť pripojenia približne 10 Gbit/s umožní prenos vysokého objemu dát, vďaka čomu bude možné prostredníctvom internetu napríklad sledovať videá s vysokým 8K rozlíšením, prípadne umožnia aj prenos holografického zobrazenia.
Záujem o budovanie mobilnej siete novej generácie má aj Európska únia. Tá zaviazala členské štáty, aby uvoľnili potrebné frekvenčné spektrum do konca roka 2020. Termín nie je konečný. Členské štáty môžu požiadať až o dvojročný odklad. "Pre optimálne fungovanie 5G bude potrebný mix frekvenčného spektra pod 1 GHz, 1 – 6 GHz a nad 6 GHz. Za optimálne minimum sa považuje 100 MHz kontinuálneho spektra v pásme 3 400 – 3 800 MHz a 200 MHz v časti mm vĺn,“ informuje mobilný operátor Orange. Služby, ktoré v súčasnosti pracujú na týchto frekvenciách, sa budú musieť presunúť inam.
Európa je pozadu, v popredí sú Čína, Južná Kórea a USA
Niektoré krajiny Európskej únie neplnia stanovené ciele. Od všetkých členských štátov sa vyžadovalo, aby do konca roka 2017 uzatvorili dohody s okolitými krajinami o koordinácii frekvencií. Belgicko tak neurobilo s Nemeckom a Veľkou Britániou. To môže ohroziť budovanie novej siete v Belgicku a v okolitých štátoch. Čiastkové ciele nestihli splniť ani Litva, Lotyšsko a Rumunsko.
Výstavba siete novej generácie si vyžiada stovky miliónov eur. "Ide o jeden z najnáročnejších investičných projektov v histórii telekomunikačného biznisu. Len v prípade Slovenska môžeme hovoriť o investícii presahujúcej stovky miliónov eur,“ povedal Pavol Lančarič, generálny riaditeľ spoločnosti Orange.
Podľa štúdie americkej asociácie priemyslu a bezdrôtových technológií (CTIA) je na nástup 5G sietí najlepšie pripravená Čína. Podľa štúdie firmy Deloitte Čína od roku 2015 investovala do novej technológie o 24 miliárd dolárov viac ako Spojené štáty americké, ktoré skončili na treťom mieste. Na druhom mieste je podľa CTIA Južná Kórea. Podľa odhadov spoločnosti IHS Markit nová technológia umožní v roku 2035 globálnu ekonomickú produkciu na úrovni 12,3 miliardy dolárov.
5G siete majú umožniť nástup internetu vecí (Internet of Things – IoT), ktorý by 4G siete nezvládli. Očakáva sa, že do siete bude prepojených niekoľkonásobne viac zariadení ako dnes. 5G sieť zvládnu na štvorcový kilometer až jeden milión pripojených zariadení. V súčasnosti sa IoT postupne rozbieha. Do internetu sa pripájajú bežné domáce spotrebiče. Patria medzi ne smart televízie, klimatizácie alebo bezpečnostné systémy. Tie ešte pred niekoľkými rokmi prístup na internet nemali.
Využitie od kuchyne až po dopravu
Nová sieť má preniknúť do všetkých oblastí života, pričom bude využívať najmä snímače s nízkou spotrebou elektrickej energie. Ich dátové nároky budú síce nízke, no očakáva sa vysoký počet. Vďaka tomu budú môcť byť umiestnené aj na ťažko dostupné miesta, odkiaľ budú posielať požadované údaje niekoľko rokov bez toho, aby si vyžadovali výmenu batérií. Snímače budú zbierať údaje, ktoré sa následne budú spracovávať v jednej platforme.
Senzory nájdu uplatnenie napríklad na parkoviskách, kde budú schopné informovať o obsadenosti konkrétneho parkovacieho miesta. Vďaka nim bude možné monitorovať kvalitu ovzdušia v budovách, zásielky, sklady, spotrebu energií, odpadkové koše a ďalšie. Táto časť 5G sietí bude nabiehať postupne, pričom jej efekt si bežný spotrebiteľ nebude spájať priamo s novou mobilnou sieťou.
5G sieť zabezpečí aj potrebné informácie pre autonómne vozidlá. Reakcia novej generácie sietí bude niekoľkonásobne nižšia ako 4G siete na úrovni 1 až 5 ms. Automobily bez šoférov sa nespoliehajú len na vlastné systémy. Informácie si vymieňajú aj medzi sebou prostredníctvom internetu. Pri jazde potrebujú spoľahlivú sieť s rýchlou reakciou. Navyše v prípade masívneho rozšírenia ich budú po európskych cestách jazdiť milióny.