Živnostníci môžu čeliť domovým prehliadkam bez povolenia súdu, tvrdí Beblavý

Živnostníci alebo jednoosobové eseročky by mohli od budúceho roka čeliť domovej prehliadke od daniarov, a to aj bez povolenia súdov.

16.08.2018 13:23
debata (53)
Umožniť to má návrh zákona o finančnej správe z dielne Ministerstva financií (MF) SR. Tvrdí to mimoparlamentná strana Spolu. Jej líder Miroslav Beblavý avizoval, že ak predloží minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) návrh na vládu, požiada ostatné opozičné strany, aby mu spoločne iniciovali vyslovenie nedôvery. „Jeden z najväčších problémov Slovenska je, že občania stratili dôveru v štát aj v jeho inštitúcie. Na to sa dá reagovať tak, že štát zrekonštruujeme a dôveru ľudí znovu získame. Alebo sa to dá urobiť tak, ako na to reaguje tento zákon, že namiesto toho si chce štát privlastniť čoraz väčšie právomoci, a to bez akejkoľvek kontroly,“ vyhlásil na štvrtkovej tlačovej konferencii Beblavý.

Podľa jeho slov minister financií a ním menovaný prezident finančnej správy bude môcť bez kontroly ovládať finančnú správu až na úroveň oddelenia na miestnom daňovom úrade a nimi ovládaní úradníci budú mať bez kontroly kompetencie presahujúce Policajný zbor. Prezident finančnej správy by po novom mal mať moc odvolať každého riadiaceho pracovníka aj bez udania dôvodu a na žiadne riadiace miesto nebude potrebné podľa zákona výberové konanie, ako je to v súčasnosti v dvoch tretinách finančnej správy.

„Zákon navrhuje, aby mohlo 10.000 príslušníkov finančnej správy vstúpiť aj bez povolenia sudcu alebo iného orgánu do obydlia bytu alebo domu. Bude na to stačiť splnenie jedinej podmienky, a to že byt alebo dom sú oficiálne používané na podnikanie, alebo na inú hospodársku činnosť. Podľa návrhu by sa to mohlo stať niekoľko státisícom ľudí na Slovensku,“ tvrdí Beblavý.

Tieto právomoci sú podľa strany kombinované s nulovou nezávislou kontrolou, keďže všetky sťažnosti a podnety majú riešiť nadriadení daniarov cez disciplinárne konanie. Žiadne vyšetrovacie právomoci nebude mať ani parlamentný finančný výbor. „Finančná správa bude mať silnejšie právomoci voči právam občanov, ako má Policajný zbor SR. Považujeme to za absurdné,“ vyhlásil Beblavý. Zároveň uviedol, že ak návrh pôjde na vládu, bude iniciovať návrh na odvolanie Kažimíra v parlamente.

„Živnostníci a podnikatelia v tejto krajine sú vedení ako nepriatelia štátu, hoci nevieme prečo. Tento zákon nielen že nepomôže skvalitniť podnikateľské prostredie, ale Slovensko nezatraktívni ani v očiach zahraničných investorov. Živnostníci a jednoosoboví eseočkári stratia ešte aj ten kúsok súkromia, ktorý vo vlastnom byte alebo dome doteraz mali,“ dodala expertka strany Jaroslava Lukačovičová.

53 debata chyba
Viac na túto tému: #živnostník #Finančná správa #s.r.o.