Katar chce pomôcť Turecku priamymi investíciami za 15 miliárd dolárov

Katar prisľúbil Turecku priame investície vo výške 15 miliárd USD (13,25 miliardy eur). Turecké trhy aktuálne zažívajú turbulentné časy. Jedným z dôvodov je aj spor s USA.

16.08.2018 07:54

Katarský emir šejk Tamím ibn Hamad as-Sání prisľúbil investície v spomenutom objeme na stredajšom stretnutí s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v Ankare, uviedla turecká štátna agentúra Anadolu. Na stretnutí sa zúčastnili aj ministri financií oboch krajín.

„Toto je súčasťou stratégie tureckej vlády vyhnúť sa Medzinárodnému menovému fondu nájdením alternatívnej externej pomoci,“ uviedol hlavný ekonomický poradca koncernu Allianz Mohamed El-Erian na Twitteri. Aby bola stabilizácia trvalá, musel by byť objem financií podľa neho väčší a musel by sa dostať k centrálnej banke.

Turecké aktíva na čele s lírou sa tento týždeň prepadli, keďže diplomatický spor s USA sa pridal k ďalším negatívnym vplyvom, ako sú riziká spojené s vysokou infláciou.

Hovorca tureckého prezidenta Ibrahim Kalin na Twitteri potvrdil spomínaný objem investícií. Líra po zverejnení správy posilnila a jej stredajší zisk sa zvýšil na 5,5 %. Investíciu tiež potvrdila štátna katarská agentúra Qatar News.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #turecko #Katar