Rakúšania majú pre sucho najväčšie škody v histórii

Rakúska agrárna poisťovňa (Hagelversicherung) odhaduje, že tohtoročné sucho spôsobilo farmárom škody okolo 210 miliónov eur.

07.08.2018 17:56
debata

Z nich 80 miliónov pripadá na obilniny a 130 miliónov na lúky a pasienky. Také škody spôsobené suchom v Rakúsku ešte nikdy neboli, uviedla v utorok agrárna poisťovňa vo vyhlásení.

Rozsah škôd nie je ešte konečný. Ich účet bude známy po zbere jesenných plodín, hlavne sóje, kukurice a cukrovej repy. Šéf poisťovne Kurt Weinberger dodal: Znovu vidíme, aké fatálne následky má pre hospodárstvo zmena klímy vo voľnej prírode.

V severnom a západnom Rakúsku miestami dosiahli zrážky od marca do augusta len 15 % desaťročného priemeru. Zo záznamov meteorológov vyplýva, že tohtoročná jar bola najteplejšia za celé obdobie, čo sa vedú záznamy.

Poisťovňa v súvislosti s klimatickými zmenami upozorňuje na ďalšie poškodzovanie väčších lúk a pasienkov v krajine. Tým sa zníži výkon dôležitého pohlcovača oxidu uhličitého a zásobníka vody, čím sa obdobia sucha budú opakovať častejšie a vo väčšom rozsahu.

debata chyba
Viac na túto tému: #poľnohospodárstvo #Rakúsko #sucho