Aj mladí vedia narobiť vysoké dlhy, najviac dlžníkov je na východe

S vysokými dlhmi nebojujú iba ľudia v produktívnom veku, ale aj mladí ľudia okolo dvadsiatky. Často neodhadnú svoje možnosti a zadlžia sa vo viacerých inštitúciách, rekordéri napríklad aj v desiatich. Viac mladých dlžníkov je pritom na východe Slovenska. Vyplýva to z evidencie spoločnosti EOS KSI Slovensko, ktorá sa venuje manažmentu pohľadávok.

25.07.2018 10:14
debata (4)

Mladí ľudia do 28 rokov majú medzi dlžníkmi početné zastúpenie. Iba v evidencii spoločnosti EOS KSI je ich takmer 22 000. Ich celkový dlh sa šplhá k sume 27 miliónov eur, čo je v priemere 1223 eur na jedného. Najviac mladých dlžníkov je v Košickom a Prešovskom kraji, spolu takmer 8 000. Najmenej, 1700, je v Žilinskom kraji.

„Rozdiely medzi jednotlivými krajmi sú prirodzené a odrážajú situáciu na Slovensku. Hoci máme historicky najnižšiu nezamestnanosť a ekonomike sa darí, na východe sú stále nižšie mzdy a ľudia sa svoje výdavky snažia pokryť aj pôžičkami. Obzvlášť, ak ide o mladých, ktorí nastupujú do prvého zamestnania, alebo si zakladajú rodinu,“ vysvetľuje Peter Hetteš, obchodný riaditeľ spoločnosti EOS KSI Slovensko.

Medzi mladými dlžníkmi sa nájdu aj rekordéri. Jeden Prešovčan si nazbieral až 12 rôznych záväzkov, Bratislavčan zas 10. Najvyšší dlh na jedného človeka dosiahol až 175.000 eur, evidovaný je v Žilinskom kraji.

„Nech už si mladí ľudia vytvorili dlhy z akýchkoľvek dôvodov, je dôležité, aby k nim pristupovali zodpovedne. V opačnom prípade, ak ich nedokážu splácať, mali by sa vždy ozvať veriteľovi a dohodnúť si s ním riešenie, napríklad splátkový kalendár,“ uzatvára Hetteš.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #dlhy #exekúcie