EÚ pripravuje odvetné kroky, ak Trump uvalí clá na autá

Európska únia už pripravuje odvetné opatrenia voči USA, ak americký prezident Donald Trump uvalí clá na dovoz áut a dielcov pre automobily. Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová vo štvrtok uviedla, že 28-členný blok by bol nútený prijať ďalšie "kompenzačné opatrenia", ak americký prezident vystupňuje napätie v obchode cez clá na autá.

19.07.2018 16:20
debata (2)

„Ak USA uvalia clá na autá, bude to veľmi nešťastné“, konštatovala eurokomisárka. Dodala pritom, že EÚ tiež pripravuje „zoznam kompenzačných opatrení“. „A to sme jasne dali najavo našim americkým partnerom,“ vyhlásila. Malmströmová a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker navštívia amerického prezidenta budúci týždeň.

Takmer 98 percent áut a nákladných vozidiel, ktorých by sa dotkli americké clá, sa dovážajú z krajín EÚ, Kanady, Japonska, Mexika a Južnej Kórey. Ak by všetky tieto štáty odpovedali 25-percentnými clami na dovoz amerických áut, podľa odhadu prezidenta Petersonovsho inštitútu pre medzinárodnú ekonomiku Adama Posena by to viedlo k strate do 1,2 mil. pracovných miest v USA.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #USA #obchodná vojna #clá
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy