Toto číslo je oveľa vyššie ako priamy presun pracovných miest do iných európskych finančných centier, povedal Gérard Mestrallet, prezident lobistickej skupiny Paris Europlace na výročnej konferencii.
Americké finančné giganty – správca aktív Blackrock a banka Citigroup, patria medzi spoločnosti, ktoré plánujú presunúť niektoré aktivity do Paríža.
Okrem odhadovaných 3500 priamych pracovných miest by transfery finančných inštitúcií mohli priniesť Parížu aj ďalších 20 000 „nepriamych pozícií“, uviedol Mestrallet.
Sťahovanie firiem do Paríža pripisuje „generálnej oprave“ zákonníka práce a ďalším opatreniam, ktoré presadil prezident Emmanuel Macron, bývalý investičný bankár. Macron sa snaží zvýšiť atraktivitu Francúzska pre zahraničných investorov.
„V uplynulých dvoch rokoch sme dosiahli v Paríži väčší pokrok ako za predchádzajúcich 13 rokov,“ vyhlásil. Poukázal pritom najmä na ukončenie výberu dane z finančných aktív a novú rovnú daň z kapitálových výnosov, vrátane dividend a úrokov.
Londýn je dlhé roky najväčším európskym finančným centrom. No vzhľadom na plánovaný odchod Británie z EÚ v marci 2019 sa očakáva, že dôjde k presunu niektorých operácií bánk a poisťovní do únie. Len tak budú môcť ponúkať svoje služby aj klientom v bloku, keďže Británia sa chystá opustiť aj jednotný trh.
Najväčšími konkurentmi Paríža v boji o pracovné miesta z Londýna sú Frankfurt nad Mohanom, Amsterdam a Dublin.
No nielen banky uvažujú o sťahovaní prevádzok do EÚ. Aj veľké spoločnosti z iných odvetví, napríklad Airbus, BMW a Siemens, varovali Britániu, že môže prísť o pracovné miesta, ak sa ich podmienky na podnikanie skomplikujú.