Európske firmy vyvážajúce z Číny hľadajú cesty, ako sa vyhnúť clám

10.07.2018 12:29

Európske firmy, ktoré vyvážajú tovar z Číny, sú nútené meniť globálne tovarové toky. Cieľom je vyhnúť sa americkým dovozným clám. Uviedla to v utorok Obchodná komora Európskej únie v Číne.

Ako uviedol predseda komory Mats Harborn, zvýšené clá výrazne ovplyvňujú firmy, ktoré sú závislé od presunu komponentov a finálnych produktov cez jednotlivé krajiny. „Spoločnosti sa preto snažia zmeniť dodávateľské reťazce tak, aby tovar určený do USA neprechádzal cez Čínu,“ citovala agentúra AP slová Harborna na tlačovej konferencii v Pekingu.

Spojené štáty zaviedli od 6. júla dovozné clá vo výške 25 % na čínske produkty v hodnote 34 miliárd USD (28,84 miliardy eur). Ide najmä o elektroniku, zdravotnícke zariadenia, ale aj iné technologické výrobky a clá sa týkajú okrem čínskych firiem aj európskych a amerických spoločností produkujúcich v Číne.

Európske vlády krok amerického prezidenta Donalda Trumpa kritizovali, zároveň ale odmietli návrhy Číny, aby sa v obchodnom spore postavili spoločne proti USA. „Clá sú nebezpečný a veľmi neohrabaný spôsob riešenia sporov,“ povedal Harborn, ktorý dodal, že lepšou formou riešenia problémov vo vzájomnom obchode sú rokovania.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Európska únia #Čína #USA #obchodná vojna #clá
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku