Hypotekárny trh si na chvíľu vydýchne, poháňali ho zmeny

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS) zaznamenala od 10. júna zaznamenala znížený záujem klientov o novostavby oproti predchádzajúcim trom mesiacom. Uviedol to prezident asociácie Ján Palenčár v súvislosti s opatreniami z dielne Národnej banky Slovenska (NBS) o spotrebiteľských a hypotekárnych úveroch, ktoré začali platiť 1. júla.

03.07.2018 08:24
debata

Klienti svoje rozhodnutia kúpiť byt urýchlili, aby mohli čerpať hypotéky s pôvodnými, výhodnejšími podmienkami. NARKS predpokladá, že do konca leta sa situácia s dopytom stabilizuje a opätovne zaznamená konštantný mierny vzostup.

Podľa Palenčára často zisťujú, že klienti nemajú znalosti o konkrétnych opatreniach NBS pri sprísňovaní hypoték, ale pre informácie o všeobecnom zhoršení podmienok mali záujem o urýchlenú kúpu bytu spojenú s čerpaním hypotekárneho ú­veru.

NBS v máji na svojej oficiálnej stránke zverejnila pre verejnosť informácie o zmenách podmienok poskytovaných úverov. Postupne sa zníži podiel úverov, ktoré by klientov v porovnaní s ich príjmom neprimerane zadlžili. Ide o úvery, pri ktorých celkový dlh (vrátane nového úveru) prevyšuje 8-násobok čistého ročného príjmu žiadateľov o úver.

debata chyba
Viac na túto tému: #banky #hypotéka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy