Mýtna volala po diaľnici tridsať rokov

Dlhoročný boj obyvateľov obce Mýtna v okrese Lučenec v oblasti preťaženosti v doprave speje k vytúženému cieľu. Obec má od tisícok áut, ktoré ňou denne prejdú, odbremeniť rýchlostná cesta R2.

, 02.07.2018 18:30
debata (5)

V pondelok bolo za účasti ministra dopravy Árpáda Érseka, podpredsedu NR SR Bélu Bugára a generálneho riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Jána Ďurišina vyhlásené verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby R2 v úseku Kriváň – Mýtna. Prvé autá by po novej ceste, ktorá obíde Mýtnu, mali prejsť v roku 2023.

Mýtnou prejde denne niekoľko tisíc áut. Foto: Štefan Rimaj, Pravda
Mýtna, R2, rýchlostná cesta, diaľnice, kamión Mýtnou prejde denne niekoľko tisíc áut.

Takmer tridsať rokov upozorňovania, vysvetľovania a klopania na správne dvere. Takmer toľko času venovali Mýtňanci úsiliu vypudiť dopravu z ich obce. „V prvých rokoch bolo naším zámerom dosiahnutie vybudovania obchvatu Mýtnej, no nakoľko bola neskôr výstavba obchvatu podmienená výstavbe rýchlostnej cesty R2, usilovali sme o jej realizáciu. Túto cestu potrebuje nielen naša obec, ale celý región,“ konštatuje starosta Mýtnej Pavol Greksa.

Podľa štatistík z vlaňajška obcou prejde denne asi 12-tisíc áut, no to už podľa Greksu nie je pravda. „Ako sa postupne buduje R2 od Zvolena smerom k Lučencu a najmä, ako prepojili Zvolen s Detvou, pribúdajú autá aj u nás, lebo túto cestu využíva viac vodičov. Asi pred pol rokom sme robili v obci vlastné 24-hodinové počítanie áut a za ten deň prešlo Mýtnou až 13,5-tisíca motorových vozidiel, z toho asi 30 percent nákladných áut a kamiónov,“ zdôrazňuje starosta. Preťaženou dopravou v Mýtnej trpeli a stále trpia nielen cesty, ale aj autá. Podľa Greksu kvári ľudí nadmerný hluk, životné prostredie ničia výfukové plyny z áut a domy vedľa cesty po otrasoch praskajú.

„Je tomu presne tak,“ potvrdzuje obyvateľ Mýtnej Róbert Šulek. Jeho dom síce nestojí hneď vedľa hlavnej cesty, no hluk má vplyv aj na kvalitu jeho života a života jeho rodiny. „Ľudia pri hlavnej ceste sú na tom ešte horšie. Otrasy im pomaly ničia domy či fasády,“ poznamenal Šulek.

zväčšiť Takto bude vyzerať rýchlostná cesta R2 z... Foto: NDS
R2, rýchlostná cesta Takto bude vyzerať rýchlostná cesta R2 z Kriváňa do Mýtnej.

Vybudovanie úseku R2 od Kriváňa k Mýtnej, ktorý sa priamo napojí na úsek Mýtna – Lovinobaňa (Tomášovce), ktorý sa už tendruje, problémy Mýtňancov definitívne vyrieši a oni veria, že minimálne tri štvrtiny áut budú v budúcnosti ich obec obchádzať.

„Dnes sme vyhlásili tender na úseku Kriváň – Mýtna. Pôjde o úsek dlhý 9,1 kilometra a stavba bude zložitejšia. Až 5 kilometrov z nej pôjde po mostoch a estakádach vo výške 15 až 40 metrov. Predpokladaná hodnota diela je 234 miliónov bez DPH, no výslednú sumu určí až súťaž na zhotoviteľa, ktorá bola práve odštartovaná,“ podčiarkol Érsek. Ten zdôraznil, že vláda spláca aj touto formou dlh voči obyvateľom južnej časti Slovenska, pretože tento región bol dlhodobo zanedbávaný. „Teraz verím, že s novou cestou prídu do tejto oblasti aj nové pracovné príležitosti,“ povedal minister.

Generálny riaditeľ NDS Ján Ďurišin vysvetľuje, že dodávateľ stavby by mal byť známy v prvom kvartáli budúceho roku. Ten bude prvýkrát v histórii Slovenska vyberaný podľa multikriteriálneho hodnotenia.

„O víťazovi už nebude v prvom rade rozhodovať cena, ale aj kvalita a odbornosť ľudí, ktorí budú cestu stavať, náklady na prevádzku daného úseku a aj environmentálne hľadisko. Po podpise zmluvy s víťazom súťaže by stavba mala byť začatá v budúcom roku a dokončená v roku 2023. Stavať sa bude štyri roky,“ povedal Ďurišin.

NDS musela pri vytýčení trasy zohľadniť aj to, že v úseku sa nachádza chránené územie Krivánskeho potoka. Ďurišin vysvetľuje, že týmto úsekom povedú estakády a nebude preto narušená ani migrácia zveri. Estakády povedú aj vedľa zastavaného územia a v blízkosti vysokého elektrického napätia.

Úsek R2 Kriváň – Mýtna bude nadväzovať na už existujúcu rýchlostnú cestu v úseku Pstruša – Kriváň. Napojí sa na úsek R2 Mýtna – Lovinobaňa (Tomášovce), na výstavbu ktorého bol vyhlásený tender vo februári tohto roku. Predpokladaná hodnota diela je 161,8 milióna eur. Tender má byť skončený do konca tohto roka a ponuky do súťaže už predložilo šesť spoločností.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #diaľnice #R2
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy