Prešetrovanie dovozu áut do USA nepovažuje EÚ za legitímne

Podľa Európskej komisie európske a americké odvetvia automobilového priemyslu sa špecializujú na prevažne odlišné segmenty trhu a dovoz áut z EÚ do USA bol v uplynulých piatich rokoch stabilný.

02.07.2018 15:36
debata

Európska únia požiadala o možnosť zúčastniť sa na verejnom vypočutí na americkom ministerstve obchodu v súvislosti s prebiehajúcim prešetrovaním vplyvu dovozu automobilov do USA na národnú bezpečnosť krajiny. Informovala o tom v pondelok na svojej internetovej stránke Európska komisia (EK).

„Podľa názoru EÚ terajšie prešetrovanie je nelegitímne, chýba mu vecný základ a porušuje pravidlá medzinárodného obchodu, rovnako ako podobné prešetrovanie, ktoré viedlo k uvaleniu ciel na oceľ a hliník,“ uviedla EK.

Komisia ďalej konštatovala, že európske a americké odvetvia automobilového priemyslu sa špecializujú na prevažne odlišné segmenty trhu a dovoz áut z EÚ do USA bol v uplynulých piatich rokoch stabilný.

„Automobilové firmy z EÚ pôsobia v USA a exportujú zhruba 60 percent svojej americkej produkcie do iných krajín, čím zlepšujú obchodnú bilanciu USA a priamo vytvárajú 120 tis. pracovných miest a nepriamo 420 tisíc,“ uviedla EK. Poznamenala pritom, že obchodné obmedzenia pravdepodobne povedú k vyšším nákladom výrobcov v USA.

debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #USA #automobilky #obchodná vojna