Iba pätina slovenských firiem sa modernizuje na priemysel 4.0

Len pätina slovenských podnikov už nastúpila cestu modernizácie súvisiacu s prerodom na priemysel 4.0, ktorý je založený na informatizácii a robotizácii.

08.06.2018 11:25
debata

Táto modernizácia je však podmienkou na to, aby slovenský automobilový priemysel ostal konkurencieschopný a investori neopustili krajinu. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal viceprezident Zväzu automobilového priemyslu Martin Morháč.

„Platforma Industry Forum robila vlani prieskum a približne 20 % slovenských podnikov má stratégiu smerom k modernizácii. Na druhej strane viac ako 50 % firiem sa vôbec nezapojilo do prípravy na priemysel 4.0, lebo majú málo vedomostí. Prevládajú často obavy a mýty spojené s implementáciou nových vecí. Vyjadrili sa, že im chýbajú informácie, aby mohli nastúpiť na túto cestu,“ konštatoval Morháč s tým, že prípravu na modernizáciu ovplyvňuje aj fakt, že priemysel na Slovensku z dvoch tretín tvoria firmy, ktoré vlastní zahraničný kapitál.

„Pri väčšine z nich o ich plánoch a programe rozhoduje centrála, ktorá je v zahraničí. Vieme však o dvoch firmách z automobilového priemyslu, ktoré ich materské firmy poverili, aby vytvorili pilotné riešenia pre celé koncerny,“ zdôraznil Morháč.

Preto je konkurencieschop­nosť slovenského automobilového priemyslu stále ešte postavená predovšetkým na cene pracovnej sily. „Tá v poslednom období prudko rastie a strácame konkurenčnú výhodu. Priemysel 4.0 je príležitosťou, aby sme mohli zvyšovať produktivitu práce, pridanú hodnotu a aj hľadať nové príležitosti konkurencieschop­nosti. Je to navyše podmienka, aby náš automobilový priemysel ostal konkurencieschopný aj do budúcnosti,“ upozornil Morháč, podľa ktorého nahrádzanie živej pracovnej sily robotmi v súčasnosti na Slovensku nie je témou, pretože bojujeme skôr s nedostatkom pracovnej sily.

„Robotizácia však zatiaľ ani nikde inde neprináša problém s pracovnou silou. Viaceré štúdie odhadujú, že aj tak prinesie skôr nárast alebo zachovanie zamestnanosti. Najväčší nárast nových profesií bude v oblasti technických zamestnaní. Bude potrebné programovať robotov, dopyt bude aj o odborníkov na ich údržbu, starostlivosť o ne. Technické profesie budú najviac žiadané,“ dodal Morháč.

debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #priemysel 4.0