Poistná daň by mala začať platiť až od budúceho roka

07.06.2018 15:35

Účinnosť návrhu zákona o dani z poistenia z dielne rezortu financií by sa mala posunúť. Poslanci v rámci finančného výboru vo štvrtok pozmeňujúcim návrhom schválili, aby sa účinnosť z pôvodného dátumu 1. októbra 2018 posunula na 1. januára 2019. Pôvodne navrhovaná 8-percentná sadzba však ostáva.

Dotkne sa všetkých produktov neživotného poistenia, s výnimkou povinného zmluvného poistenia, kde zostane aj naďalej osempercentný odvod. Nová poistná daň nahrádza v súčasnosti platný poistný odvod.

Ako informovala generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní Jozefína Žáková, poslanci na výbore odsúhlasili ďalšiu zmenu, ktorá sa týka informačnej povinnosti. V súčasnosti podľa platnej legislatívy, ak chce klient vypovedať poisťovni zmluvu, musí tak urobiť najneskôr šesť týždňov pred koncom poistného obdobia. Avšak podľa poslancov finančného výboru by mali byť poisťovne povinné desať týždňov pred koncom poistného obdobia klientov informovať o blížiacom sa konci poistného a o sadzbe na ďalší rok.

Nesúhlas s poistnou daňou vyjadrili už viackrát rôzni analytici, subjekty finančného trhu či zástupcovia zamestnávateľov. Návrh narazil okrem iného aj na kritiku, ktorá sa týka možného zvyšovania cien produktov poistenia. Podľa rezortu financií poisťovne však v zásade nemusia zvyšovať poistné pri všetkých zmluvách tak, ako to avizovali.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Poisťovne #daň z poistenia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku