Program 'Spájame Európu' naleje do infraštruktúry EÚ miliardy eur

Európska komisia s odkazom na dlhodobý rozpočet EÚ na roky 2021 - 2027 v stredu navrhla obnovenie nástroja "Spájame Európu" (CEF), na ktorý vyčlenila rozpočet 42,3 miliardy eur.

06.06.2018 15:28
debata (8)

Táto suma má podporiť investície do európskej infraštruktúry v oblasti dopravy (30,6 mld. eur), energetiky (8,7 mld. eur) a digitalizácie (3 mld. eur). Navrhnutý rozpočet pre túto obálku predstavuje 47-% nárast v porovnaní s obdobím 2014 – 2020.

Komisia v rámci budúcej finančnej perspektívy navrhuje posilniť ekologický rozmer nástroja CEF s cieľom prispieť k dosiahnutiu cieľov v oblasti klímy vo výške 60 % jeho rozpočtu. Tento zámer posilní Energetickú úniu, pomôže plniť záväzky EÚ vyplývajúce z parížskej klimatickej dohody a podporí vedúce postavenie Európy v boji proti zmenám klímy.

Podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič v rozhovore pre TASR uviedol, že dejiny nás naučili, že ak chceme dosiahnuť „dramatický vývojový skok“ v ekonomike, tak potrebujeme pokrok v troch oblastiach – v doprave, telekomunikáciách a energetike. Spresnil, že práve na tieto oblasti je zameraný program Spájame Európu.

„Som rád, že sa podarilo navýšiť rozpočet na 42 miliárd eur. Budeme hľadať synergie medzi týmito oblasťami tak, aby prinášali čo najväčší úžitok a aby sa budovali nákladovo čo najefektívnejšie. Špeciálny bonus dostanú cezhraničné projekty, ktoré budú pomáhať prepájaniu jednotlivých krajín či už v doprave, telekomunikáciách alebo energetike,“ opísal situáciu Šefčovič. Podľa jeho slov zvýšený rozpočet a možné spojenie s inými nástrojmi pomôže Európe udržať krok vo svete v oblasti inovatívnych projektov, ako sú inteligentné siete a skladovanie energie.

Eurokomisárka pre dopravu Violeta Bulcová pred novinármi v Bruseli uviedla, že EÚ navrhla bezprecedentný rozpočet na zlepšenie mobility v Európe. Upozornila, že cieľom EK je lepšie integrovať dopravné, energetické a digitálne odvetvia s cieľom urýchliť dekarbonizáciu a digitalizáciu hospodárstva EÚ. Budúcnosť podľa jej slov patrí čistej mobilite (napríklad elektrické autá), autonómnym vozidlám, ale aj skladovaniu energie a inteligentným sieťam, čo si bude vyžadovať úzku integráciu medzi odvetviami dopravy a energetiky.

Bulcová za novinku označila fakt, že prvýkrát sa cez CEF bude podporovať aj civilno-vojenská dopravná infraštruktúra. Balík vo výške 6,5 miliardy eur má prispôsobiť európsku dopravnú sieť vojenským požiadavkám a zlepšiť vojenskú mobilitu v EÚ.

Novým prvkom je aj skutočnosť, že EK navrhla vyčleniť 11,3 miliardy eur, ktoré môžu členské štáty čerpať cez kohézny fond na ciele v oblasti inteligentnej, udržateľnej, inkluzívnej, bezpečnej a chránenej mobility.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #doprava #Európska únia #infraštruktúra