Prečo nemajú Slováci lepšie platy? Pracujú v málo výkonných firmách

Značná časť firiem na Slovensku vykazuje nízku produktivitu práce, ktorá bráni výraznejšiemu zvyšovaniu miezd pracovníkov. V analýze na to upozornili ekonómovia ministerstva financií.

05.06.2018 12:41
debata (94)

Napriek zvyšovaniu životnej úrovne v krajine pod Tatrami platy Slovákov výraznejšie zaostávajú za vyspelými krajinami západnej Európy a sú napríklad tiež nižšie ako v Českej republike.

Firmy s nízkou výkonnosťou na Slovensku podľa ekonómov inštitútu finančnej politiky (IFP) na ministerstve financií vytvárajú len 30 percent celkovej pridanej hodnoty sledovaných firiem, ale zamestnávajú až takmer dve tretiny všetkých pracovníkov. Vykazujú tiež vysoký podiel mzdových nákladov, a nemajú tak väčší priestor na zvyšovanie odmien za prácu.

IFP upozornil, že produktivita práce na Slovensku dosahuje len 55 percent priemeru EÚ a že na platy smeruje len polovica pridanej hodnoty vytvorená zamestnancami, čo je po Írsku druhý najnižší podiel v EÚ.

Pre dlhodobý rast platov na Slovensku je podľa inštitútu potrebné zamerať sa na rast výkonnosti firiem, pretože značnú časť pridanej hodnoty na Slovensku vytvára malý počet vysoko efektívnych firiem s pomerne nízkym počtom pracovníkov.

Vlani v treťom štvrťroku priemerná mzda na Slovensku dosiahla 935 eur a medziročne stúpla o 5,2 percenta. V čase nízkej nezamestnanosti to bol najvyšší nárast za posledných deväť rokov. V Českej republike priemerná mzda v sledovanom období dosiahla 29 050 korún (približne 1130 eur). Priemerná cena práce v prepočte na jedného zamestnanca dosiahla na Slovensku predvlani 44 percent priemeru EÚ, nižšia bola len v ďalších siedmich štátoch únie.

Slovenská vláda chce pokračovať v tlaku na nárast platov zamestnancov zvyšovaním minimálnej mzdy, ktorá tento rok stúpla na 480 eur a v budúcom roku by podľa skorších informácií mohla stúpnuť nad hranicu 500 eur.

94 debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #mzda #IFP