Gazprom zvýšil zisk, predával viac a za viac

30.05.2018 12:34

Najväčšia ruská plynárenská spoločnosť Gazprom v prvom štvrťroku zvýšila zisk medziročne o 11 percent na 371,6 miliardy rubľov (približne 5,12 miliardy eur). Pomohli jej vyššie ceny plynu aj vyšší objem predaja, uviedla v stredu firma.

Štvrťročný zisk tak prekonal očakávania analytikov, ktorí ho v prieskume agentúry Reuters odhadovali v priemere na 338,3 miliardy rubľov. Tržby spoločnosť zvýšila v porovnaní s rovnakým obdobím vlani o 18 percent na 2,14 bilióna rubľov.

Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom plynovodov. Je kľúčovým dodávateľom plynu pre mnoho európskych krajín vrátane Slovenskej republiky.

Kontrolu nad firmou má štát. Gazprom teraz pokrýva približne 34 percent spotreby plynu v Európe, kde predáva takmer dve tretiny svojej produkcie. Tržby z predaja plynu tam v prvom štvrťroku vzrástli o 28 percent pri raste cien o 17 percent. Objem predaja sa zvýšil o deväť percent.

Gazprom si chce svoju pozíciu v Európe naďalej upevňovať. Minulý týždeň podpísal s tureckou vládou zmluvu o výstavbe pozemnej časti plynovodu TurkStream, ktorý privedie plyn do južnej časti Európy.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #plyn #Gazprom
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku