Poliaci zvyšujú dovoz skvapalneného plynu

24.05.2018 14:26

Poľská plynárenská spoločnosť PGNiG zvýšila v 1. kvartáli tohto roka dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) takmer o tretinu. Zároveň znížila dovoz plynu prostredníctvom plynovodov, tie však aj naďalej zostávajú základom jej dovozov.

PGNiG tento týždeň oznámila, že v období od januára do konca marca doviezla celkovo 0,51 miliardy kubických metrov (m3) LNG. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka to predstavuje rast o 31 %. Cieľom je diverzifikovať zdroje a zmierniť tak závislosť od dovozov z Ruska.

Napriek výraznému zvýšeniu dovozu LNG však aj naďalej podstatnú časť plynu doviezla firma z Ruskej federácie. Dovoz PGNiG prostredníctvom plynovodov dosiahol z celkového objemu dovozu 78 %. V 1. kvartáli 2017 to bolo 84 %.

Podľa vedenia poľskej spoločnosti však PGNiG bude v diverzifikácii pokračovať. Tento rok plánuje dovoz LNG zdvojnásobiť, pričom v minulom roku doviezla 1,7 miliardy m3 LNG. Okrem dlhodobých kontraktov uzatvorených s Katarom a producentmi v USA firma predpokladá, že zvýši nákup plynu aj na spotovom trhu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Poľsko #LNG
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku