Česi plánujú okružnú diaľnicu okolo celej krajiny, potrvá to desaťročia

20.05.2018 16:33

V Česku pracovníci štátnej firmy Riaditeľstvo ciest a diaľnic ČR začínajú pracovať na druhej fáze diaľničnej siete. Bude po obvode republiky spájať namiesto terajšieho lúčovitého tvaru s centrom v Prahe tvar kruhový. Spojí Karlove Vary južným smerom s Českými Budějovicami, s Brnom a na severe cez Ústí nad Labem a Liberec s Hradcom Královým.

Súčasné údaje z analýz smerovania dopravy totiž ukazujú, že sa vodičom v mnohých prípadoch stále oplatí pri cestách radšej obísť diaľničnú sieť a jazdiť po cestách prvej triedy, Napríklad vodiči, ktorí smerujú z Plzne na Moravu, nejdú po D5 a pražskom okruhu D5. „Namiesto toho prejdú z diaľnice pri Starom Plzenci na cestu prvej triedy a pokračujú cez Rožmitál pod Třemšínom, Tábor a Pelhřimov, kde sa napoja na D1,“ uviedol generálny riaditeľ Riaditeľstva ciest a diaľnic Jan Kroupa.

Štát si od novej cestnej siete sľubuje hospodárske oživenie regiónov.

Prepájanie krajských miest diaľničnou sieťou bude programom na desaťročia. Vznikajúca vláda ANO a ČSSD ho vo vládnom programe charakterizuje ako návrh na diskusiu o tom, kam by sa mal v budúcnosti uberať rozvoj dopravnej infraštruktúry republiky.

Zatiaľ zostáva prioritou dokončenie súčasných realizovaných plánov. Na ich splnenie bude treba ešte 20 až 30 rokov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Česko #diaľnice
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku