Štát pripraví víziu slovenského poľnohospodárstva do roku 2030

Slovensko vypracuje strategický dokument o tom, akým spôsobom sa má vyvíjať slovenské poľnohospodárstvo do roku 2030. Zhodol sa na tom na utorkovom stretnutí predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) so zástupcami Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv.

15.05.2018 14:01 , aktualizované: 16:06
Potravinárska komora Slovenska,  Daniel... Foto: ,
Na snímke zľava prezident Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay, podpredsedníčka vlády SR a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná, predseda vlády SR Peter Pellegrini, predseda Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností Milan Mišánik a predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho počas brífingu po prijatí predstaviteľov Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv na Úrade vlády v Bratislave 15. mája 2018.
debata (8)

Podľa premiéra by sa mali v dokumente zadefinovať opatrenia, ktoré je v rámci poľnohospodárstva potrebné prijať. „A dúfam, keď sa podarí takýto dokument prijať, budú sa ním riadiť aj budúce vlády, bez ohľadu na to, z akých politických strán alebo akej preferencie budú,“ avizoval Pellegrini.

S horizontom 30 rokov

Na príprave tohto koncepčného dokumentu bude podľa ministerky Matečnej pracovať ministerstvo pôdohospodárstva, ale aj Inštitút poľnohospodárskej politiky a samozrejme všetky inštitúcie rezortu, vrátane výskumných ústavov a tiež vrátane zástupcov Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv.

„Musíme pomenovať, kde je slovenské poľnohospodárstvo dnes a kde ho chceme mať o 30 rokov,“ zdôraznila Matečná. Preto veľmi ocenila tento zámer, Slovensko musí mať podľa jej slov vízie do budúcnosti a tiež merateľné ciele a míľniky, ktoré sa budú sledovať a kontrolovať. „Poľnohospodárstvo a potravinárstvo, ale aj lesníctvo, ktoré patrí do môjho rezortu, sú tou významnou zložkou životného prostredia, ktorá môže napomôcť nielen rozvoju vidieka ale aj k zmenám klímy a k lepšiemu životnému prostrediu,“ opísala šéfka agrorezortu.

Zachovanie dvojpilierového financovania

Zámer vytvoriť strategický dokument o tom, ako bude slovenské poľnohospodárstvo v budúcnosti vyzerať, ocenili aj predstavitelia Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv. Pripomenuli, že po ňom už dlhodobo volajú. Mal by podľa nich určiť to, akým spôsobom vláda a aj spoločnosť prispejú k tomu, aby slovenské poľnohospodárstvo napredovalo.

Zároveň bude vláda podľa neho podporovať zachovanie dvojpilierového financovania poľnohospodárov. Teda to, aby sa viac podporovali aktívni farmári, ktorí chovajú zvieratá a tiež produkujú rastlinnú výrobu. Premiér tiež s poľnohospodármi diskutoval o tom, ako zmierniť následky sucha na Slovensku. Musia sa podľa neho robiť opatrenia, aby sa farmári vedeli klimatickým zmenám brániť. Napríklad investovanie do zavlažovacích zariadení či do rekonštrukcie zavlažovacích kanálov.

Pellegrini súčasne uviedol, že rešpektuje požiadavku farmárov, aby aj pomoc zo strany štátu bola výraznejšia, tak ako to je v roku 2018. „Budem preto podporovať podpredsedníčku vlády Matečnú v negociáciách v tom, aby pre rok 2019 z priorít, o ktorých ide rokovať koaličná rada, bola vyčlenená časť aj na priamu štátnu pomoc pre poľnohospodárov,“ dodal. Súčasne premiér zdôraznil, že chce, aby sa opäť venovala pozornosť potravinárskemu priemyslu na Slovensku.

Pellegrini chce nájsť zhodu s francúzskym prezidentom

Podľa premiéra nastala na utorkovom stretnutí zhoda aj v postupe voči slovenským poľnohospodárom v rámci rokovaní s Európskou úniou. „Budeme bojovať za to, aby sa približovanie platieb slovenským farmárom tým západoeurópskym zrýchľovalo,“ zdôraznil Pellegrini. Aktuálne je podľa neho plán, že by priame podpory mohli dosiahnuť 90 % úrovne starých členských krajín EÚ, v súčasnosti je to 78 %. „Ale chceli by sme, aby to bolo rýchlejšie,“ avizoval.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini sa na tohtotýždňovom samite Európskej únie a západného Balkánu v bulharskej Sofii bilaterálne stretne s francúzskym prezidentom Emanuelom Macronom. Podľa premiéra má francúzsky prezident jasný názor na to, ako má vyzerať poľnohospodárska politika EÚ po roku 2020, a preto sa bude snažiť hľadať u neho spojenca. „Myslím, že by sme v niektorých oblastiach mohli nájsť zhodu a spolu s francúzskym prezidentom bojovali aj za pozície slovenských farmárov,“ dodal predseda vlády.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #poľnohospodárstvo