Zvolen a Šahy po rokoch spoja osobné vlaky

Osobná vlaková doprava na trati Zvolen - Šahy by mala byť opäť obnovená. Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek po kontrole stavu železničnej trate vydal pokyn, aby železničiari urobili potrebné kroky na obnovenie vlakovej dopravy na tejto trase.

26.04.2018 18:05
debata (12)

Urobil tak vo štvrtok po prejazde 74 kilometrov dlhej trate, na ktorej ho okrem starostov z dotknutých obcí sprevádzali generálni riaditelia Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) a Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s (ZSSK) Martin Erdössy a Filip Hlubocký. Informovalo o tom vo štvrtok Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Trať bola posledných pätnásť rokov udržiavaná len pre potreby nákladnej dopravy. Pre opätovné obnovenie osobnej dopravy už vzniklo viacero petícií a aktivít. „Som presvedčený, že trať má veľký potenciál. Ako ministerstvo deklarujeme, že podporujeme rozvoj železničnej dopravy a preto sme tu. Verím, že spoločne nájdeme riešenie, ktoré prispeje k lepšej mobilite celého regiónu,“ povedal minister Érsek.

Osobná vlaková doprava na trati Zvolen – Šahy bola zastavená v roku 2003. Dôvodom bol nízky záujem cestujúcich, ktorí železnicu na tomto úseku využívali. „Zavedením bezplatnej železničnej dopravy na Slovensku v roku 2014 záujem o cestovanie vlakmi postupne narastá, čo sa prejavilo aj na tomto úseku. Obyvatelia dotknutých obcí už vyvinuli viacero aktivít na znovuobnovenie cestovania vlakom vo svojom regióne,“ uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby Karolína Ducká.

V súčasnosti železničná trať Zvolen – Šahy podľa rezortu dopravy spĺňa podmienky pre potreby nákladnej dopravy. Súčasná maximálna traťová rýchlosť nepresahuje 70 kilometrov za hodinu. „Znovuzavedenie tej osobnej však vyžaduje dodatočné investície technického aj bezpečnostného charakteru. Ide najmä o stav železničných budov v okolí trate, kvalitu a bezpečnosť nástupíšť či rýchlostné parametre trate,“ dodala Ducká.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #železnice #vlaky #Železničná spoločnosť Slovensko #Zvolen #Šahy