Riziká svetovej ekonomiky? Dlhy a obchodné spory

Svetová ekonomika čelí do budúcnosti nemalým rizikám, napriek dobrým vyhliadkam v krátkodobom horizonte. Uviedol to na záver jarného zasadnutia Medzinárodný menový fond (MMF), pričom medzi hlavné problémy radí dlh a obchodné spory.

22.04.2018 16:07
debata (1)

V priebehu tohto týždňa MMF zverejnil novú prognózu, v rámci ktorej aj naďalej počíta s rastom svetovej ekonomiky tento aj na budúci rok na úrovni 3,9 %, varoval však pred hrozbami pre jej ďalší rast. K tým patria najmä rastúci dlh a v poslednom období silnejúci protekcionizmus.

Ako v záverečnom komuniké z jarného zasadnutia fondu uviedol Medzinárodný menový a finančný výbor (IMFC), ktorý je poradným orgánom MMF, rast investícií a objemu obchodu znamená v krátkodobom horizonte posilnenie ekonomiky. „Na druhej strane ale rastúca finančná nestabilita, zvyšujúce sa geopolitické napätie a napätie v obchode, ako aj historicky vysoký globálny dlh ohrozujú perspektívy rastu svetovej ekonomiky,“ tvrdí IMFC.

„Napätie medzi obchodnými partnermi neprospeje nikomu,“ povedal na margo súčasných konfliktov USA s ďalšími krajinami guvernér centrálnej banky Juhoafrickej republiky a zároveň predseda IMFC Lesetja Kganyago. „Obchodný konflikt nikdy nebude mať víťaza. Všetci na tom iba stratia,“ dodal.

Výbor zároveň dodal, že vzhľadom na starnúcu populáciu a slabé tempo rastu produktivity je ešte dôležitejšie, aby krajiny využili súčasné obdobie prosperity na reformy, ktoré umožnia udržať proces zotavovania, posilnia odolnosť a zvýšia tempo strednodobého ras­tu.

Čo sa týka rastu dlhu, MMF v priebehu tohto týždňa poukázal najmä na USA. Ako však uviedol Kganyago, vysoký dlh je problémom aj niektorých ďalších krajín vrátane ekonomicky slabších.

Podľa neho sa síce po rokoch krízy už podarilo naštartovať obrat, „na obzore sa však opäť objavujú tmavé mraky“. Takže je potrebné zamerať sa, kolektívne aj individuálne, na realizáciu hlbších hospodárskych reforiem s cieľom zabezpečiť vyšší, udržateľný a inkluzívny rast.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #ekonomika #MMF #HDP #obchodná vojna