Poistná daň prešla, platiť má od októbra

Namiesto 8-percentného odvodu sa bude platiť 8-percentná daň. V piatok vláda odobrila poistnú daň pre neživotné poistenie. Zákon má platiť už od októbra tohto roka. A to aj na zmluvy podpísané pred týmto dátumom.

20.04.2018 12:29 , aktualizované: 18:11
Peter Kažimír, Ján Richter Foto: ,
Novú daň vláda schválila napriek rozdielnym pohľadom ministra financií Petra Kažimíra (vľavo) a ministra práce Jána Richtera.
debata (11)

Návrh prešiel aj napriek rozporom so zamestnávateľmi. Dôvodili rastom nákladov pre možné zvýšenie poistného. Kritizovali ho aj poisťovne či ministerstvo práce. To dôvodilo hlavne nedostupnosťou drahších poistiek pre slabšie zarábajúcich obyvateľov.

Možné zdraženie pripustil aj minister financií Peter Kažimír (Smer), závisieť však bude od tej-ktorej poisťovne. Plošné zdvihnutie cien poistiek však nepredpokladá.

Daň má nahradiť 8-percentný poistný odvod, ktorý bol zavedený od januára 2017 pre zmluvy uzatvorené od tohto dátumu. Výnimka zostane len pri poistení motorových vozidiel. Pôvodne sa mala daň platiť aj na životné poistky v rôznych sadzbách, ministerstvo financií však po kritike od toho upustilo.

Na novej dani by sa malo ročne vybrať takmer 36 miliónov eur. V tomto roku by sa mala nová daň platiť za posledný štvrťrok, do rozpočtu by tak malo putovať necelých deväť miliónov eur. Vláda pritom ohlásila nový sociálny balíček, peniaze tak bude potrebovať na chystané opatrenia. V hre sú pôžičky pre mladých, rast penzií, nižšie dane pre zamestnávateľov či ďalšie úľavy v cestovnom ruchu.

Slovenská asociácia poisťovní (SLASPO) upozorňuje, že nová daň bude mať vplyv na výšku poistného. Daň sa má totiž na rozdiel od 8-percentného odvodu platiť aj z poistných zmlúv uzavretých v minulosti. Vtedy však bola cena podľa asociácie kalkulovaná bez dane. Ide o zásah do finančného zdravia poisťovní, ktoré môžu mať problémy so solventnosťou, tvrdí SLASPO. „Poisťovne sú už teraz zdaňované štvornásobne – daňou zo zisku, osobitným odvodom zo zisku regulovaných odvetví, 8 % odvodom z neživotných poistení a 8 % odvodom z PZP, “ povedal prezident asociácie Vladimír Bakeš.

Za návrh sa postavila aj štátna tajomníčka ministerstva financií Dana Meager (nominantka SNS). Ide podľa nej o štandardné zdanenie, bežné aj v iných členských krajinách únie. Kritizovaná retroaktivita sa podľa nej nedotkne všetkých zmlúv. "Daň sa bude uvaľovať až na tie plnenia, ktoré budú nasledovať po nadobudnutí účinnosti zákona,“ povedala. Napríklad pri poistnej zmluve, ktorá trvá po dobu neurčitú a bola uzatvorená pred piatimi či desiatimi rokmi, vysvetlila Meager, sa poistné platí zväčša na nasledujúci fiškálny rok.

Ministerstvo financií po ostrej kritike pôvodného návrhu vyňalo zo zdanenia životné poistky. V pondelok predložil minister financií nový návrh na zasadnutie tripartity. No ani pozmenená verzia neprešla. Na rokovanie vlády tak išla s rozporom. „Zdá sa, že čo sa týka dane z poistenia, sú také rozdiely, ktoré nie sú v tejto chvíli prekonateľné," povedal po rokovaní minister práce a sociálnych vecí Ján Richter (Smer). Návrh si vyslúžil kritiku od jeho rezortu aj v pôvodnej verzii. Zavedením novej dane by sa poistky mohli stať pre chudobnejšie skupiny obyvateľstva nedostupné.

Po rokovaní vlády rezort ministra Richtera postoj k poistkám spresnil. „MPSVR SR nekritizovalo, ale upozorňovalo v súvislosti so zvýšením nákladov na poistenie na možnosť ďalšieho finančného zaťaženia nízkopríjmových domácností, ktoré môže viesť k demotivácii týchto domácností uzatvárať komerčné poistenie, ktorým sa aktívne môžu podieľať na riešení svojej nepriaznivej sociálnej situácie v prípade vzniku poistnej udalosti. MF SR sa s našim upozornením nestotožnilo, pripomienku neakceptovalo a svoj postoj vyjadrilo vo vyhodnotení. V tomto prípade nešlo o zásadnú, ale obyčajnú pripomienku,“ reagovala pre pravdu Veronika Husárová z tlačového oddelenia rezortu práce.

Agentúrnu správu sme vymenili za autorský článok z denníka Pravda.

© Autorské práva vyhradené

11 debata chyba
Viac na túto tému: #dane #odvody #poistenie