Inšpektori urobili viac ako tisíc kontrol veľkonočného tovaru

Potravinová inšpekcia si "posvietila" na potraviny, po ktorých je pred sviatkami najväčší dopyt. Kontrole sa nevyhli ani reťazce, baliarne, veľkoobchodné sklady a aj samotní výrobcovia. Informovala o tom Lenka Sameková z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

03.04.2018 17:05
debata (1)

„Záleží nám na tom, aby na našich sviatočných stoloch pristávali bezpečné potraviny, ktoré neporušujú predpisy. Preto sme sa rozhodli uskutočniť kontroly špeciálne zamerané na veľkonočný sortiment,“ uviedla vicepremiérka a šéfka MPRV Gabriela Matečná (nominantka SNS).

Celoslovenská kontrolná akcia sa uskutočnila v mesiacoch február až marec. „V sledovanom období bolo vykonaných 1094 cielených úradných kontrol, z čoho pri 31 kontrolách bolo zistených 96 nedostatkov,“ zhrnul Jozef Bíreš, riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Na polovicu nedostatkov natrafili inšpektori v supermarketoch a hypermarketoch.

„Pri krájaní mäsových výrobkov neboli používané prikrývky hlavy, priestory jednej prevádzkarne sme našli v katastrofálnom hygienickom stave, 8 druhov hlbokozmrazených rybacích produktov a mletého mäsa mali porušené vákuum a vyskytovala sa na nich námraza,“ spresnil niektoré zo zistených nedostatkov Bíreš. Na výrobkoch „Kostelecké uzeniny“, „Jarní dvojka – Kostelecký Uherák“ a „Kostelecká klobása“ chýbali podľa neho označenie v štátnom jazyku a dátum minimálnej trvanlivosti.

V rámci cielených kontrol zachytili inšpektori 46,8 kilogramu nevyhovujúceho tovaru v hodnote 427,60 eura. Laboratórne testy odobratých produktov však ešte nie sú ukončené. Z 358 vzoriek sú zatiaľ známe výsledky 165 vzoriek. Inšpektori našli medzi nimi 6 nevyhovujúcich, čo predstavuje 3,6 %. Ide o zmes kandizovaného ovocia, ktorej inšpektori vytkli nedostatočné označenie farbiva brilantná modrá E 133. V ovocí navyše nenašli dva druhy farbív, ku ktorým sa výrobca priznával na etikete.

V testoch „pohorela“ aj piškótová torta s višňovou náplňou a kakaovou polevou Vienna cake cherry. „Výrobca nedodržal požiadavky, ktoré sa týkajú označovania potravín,“ zdôvodnil riaditeľ ŠVPS. Podobný problém zistili potravinoví inšpektori aj v prípade ďalších troch výrobkov, a to zrejúceho syra vyrobeného z ovčieho a kozieho mlieka Feta, syra Halloumi Athienitico papouis halloumi a ovčieho jogurtu Yogood. Na zozname nevyhovujúcich produktov skončil aj likér Vaječný sen oriešok 16 %, ktorý nedodržal množstvo deklarovaného alkoholu.

Sameková dodala, že potravinoví inšpektori udelili 11 blokových pokút v hodnote 300 eur. V podobných špecificky zameraných kontrolách bude podľa nej agrorezort pokračovať aj v budúcnosti.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #Štátna veterinárna a potravinová správa #Veľká noc
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy