Plynovod aj jadro. Turci s Rusmi začínajú stavať atómovú elektráreň

03.04.2018 11:04

Turecko začína v utorok stavať svoju prvú jadrovú elektráreň. Náklady na spoločný podnik s Ruskom sa odhadujú na približne 20 miliárd USD (16,23 miliardy eur) a jeho cieľom je znížiť závislosť Ankary od dovozu energie.

Táto dohoda je súčasťou širších energetických projektov s Ruskom, vrátane plynovodu TurkStream za vyše 12 miliárd USD, ktorým sa bude prepravovať ruský plyn do Turecka aj na juh Európy.

Zmluvy uzavreli turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho ruský náprotivok Vladimir Putin, ktorý v utorok zároveň pricestuje na návštevu Turecka.

Obaja prezidenti budú prostredníctvom videokonferencie sledovať slávnostné položenie základného kameňa novej jadrovej elektrárne v Akküyu v provincii Mersin v južnom Turecku, uviedol hovorca Kremľa.

Pre Putina je návšteva Ankary jeho prvou zahraničnou cestou od znovuzvolenia minulý mesiac.

Turecko a Rusko odložili svoju tradičnú rivalitu a rozdiely v regionálnych otázkach, aby vytvorili užšie vzťahy. Putin a Erdogan sa v uplynulom roku stretli niekoľkokrát a pravidelne si telefonujú.

V stredu sa k nim pripojí iránsky prezident Hasan Rúhání a budú diskutovať o Sýrii v snahe ukončiť konflikt v tejto krajine.

Turecko očakáva, že jeho prvá jadrová elektráreň začne fungovať od roku 2023 a bude sa podieľať 10 % na spotrebe elektrickej energie v krajine.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #turecko #jadrová energia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku