Februárova inflácia spomalila tempo na 2,1 percenta

Rast cien sa vo februári zmiernil. Inflácia meraná národným indexom spotrebiteľských cien totiž podľa údajov Štatistického úradu SR vo februári dosiahla 2,1 %, čo oproti januárovému päťročnému rastovému maximu znamenalo spomalenie o 0,3 percentuálneho bodu.

14.03.2018 11:15
debata (1)

V priemere za prvé dva mesiace tohto roka tak ceny medziročne stúpli o 2,3 %. Na medzimesačnej báze ceny vo februári oproti januáru stúpli o 0,2 %, kým v januári rástli medzimesačne o 0,8 %.

V medziročnom porovnaní rástli naďalej najrýchlejšie ceny potravín a nealkoholických nápojov. Hoci ich dynamika sa oproti januáru zmiernila z 6,8 % na 4,6 %. V porovnaní s vlaňajším februárom však rástli aj ceny v reštauráciách a hoteloch o 2,7 %, ceny rozličných tovarov a služieb o 2,5 %, dopravy o 2,4 % či rekreácie a kultúry o 1,6 %. Zhodne o 1,5 % stúpli tiež ceny alkoholických nápojov a tabaku a bývania, vody, elektriny, plynu a ostatných palív, zdraželo tiež vzdelávanie o 1 %, odevy a obuv o 0,5 % a nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 0,4 %. Klesli iba ceny v zdravotníctve o 0,2 %. Bez zmeny zostali ceny pôšt a spojov.

Na medzimesačnej báze sa zvýšili predovšetkým ceny dopravy o 1,4 % a rozličných tovarov a služieb o 0,8 %. Vo februári oproti januáru však zdraželi tiež nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti 0,4 %, zdravotníctvo o 0,3 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá, rekreácia a kultúra a reštaurácie a hotely zhodne o 0,2 % a alkoholické nápoje a tabak o 0,1 %. Klesli ceny odevov a obuvi o 0,8 % a potravín a nealkoholických nápojov o 0,7 %. Na januárovej úrovni zostali ceny za pošty a spoje a ceny vzdelávania.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, vo februári dosiahla 2,3 %, kým v januári predstavovala 2,7 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla vo februári 1,7 %. V januári bola na úrovni 1,7 %. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia vo februári vo výške 0,2 % a čistá inflácia bola na úrovni 0,4 %.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #inflácia