Penta víta rozhodnutie súdu, od štátnej teplárne chce ešte 20 miliónov

Finančná skupina Penta víta rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý označil exekučnú imunitu pre štátne teplárenské spoločnosti za protiústavnú. Rozhodnutie súdu by totiž mohlo ukončiť takmer šestnásťročnú kauzu paroplyn, v ktorej si jej cyperská spoločnosť Paroplyn Holdings Limited stále od Bratislavskej teplárenskej (BAT) nárokuje vyše 20,5 milióna eur.

15.02.2018 16:05
debata (16)

„Vítame rozhodnutie Ústavného súdu SR, keďže novelu zákona o tepelnej energetike sme od začiatku vnímali ako účelový zásah vlády SR do sporu dvoch obchodných spoločností, ktorý bol, navyše, v rozpore s ústavnými princípmi Slovenskej republiky ako aj právom Európskej únie,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca Penty Gabriel Tóth.

V súčasnosti je podľa Tótha exekúcia Bratislavskej teplárenskej pozastavená až do správoplatnenia rozhodnutia ústavného súdu o predmetnej novele, ktorou parlament schválil exekučnú imunitu pre teplárenské spoločnosti vlastnené štátom.

„Naďalej však platí, že nie je v našom záujme ohroziť fungovanie BAT a dodávky tepla domácnostiam. Do dnešného dňa BAT zatiaľ uhradila len dlžnú istinu v sume 9,4 milióna eur, pričom súčasná výška nesplatených pohľadávok predstavuje sumu prevyšujúcu 20,5 milióna eur,“ konštatoval Tóth.

Bratislavská teplárenská sa k protiústavnosti exekučnej imunity, ako aj k celej kauze paroplyn nateraz nechcela vyjadrovať. „Naša spoločnosť sa vyjadrí k otázkam až po zverejnení rozhodnutia Ústavného súdu SR,“ uviedla hovorkyňa BAT Jarmila Galandáková.

Novelu zákona o tepelnej energetike, ktorou sa zaviedla exekučná imunita na nehnuteľný majetok, peňažné prostriedky, pohľadávky, ako aj na ich iný majetok slúžiaci na výrobu a rozvod tepla pre teplárne vlastnené štátom, prijala jednofarebná vláda Roberta Fica pred necelými troma rokmi. Práve kauza paroplyn bola dôvodom prijatia exekučnej imunity.

Bratislavská teplárenská musela zaplatiť viac ako 30 miliónov eur firme Paroplyn Holdings Limited za nedodržanie zmluvy o povinnom odbere tepla z bratislavského Paroplynového cyklu. Zmluvu o povinnom odbere tepla podpísali v roku 1999 spoločnosti Západoslovenské energetické závody a Paroplynový cyklus. Pätnásťročná zmluva mala garantovať schopnosť splácať poskytnutý úver na výstavbu paroplynu od Európskej investičnej banky vo výške 51 miliónov eur. Zmluva sa podpísala na princípe “take or pay”. Čiže Západoslovenské energetické závody museli platiť za dohodnuté množstvo tepla, aj keď ho od bratislavského paroplynu neodobrali.

Spoločnosť Bratislavská teplárenská zdedila zmluvu po tom, čo sa Západoslovenské energetické závody rozdelili na tri akciové spoločnosti – Bratislavskú teplárenskú, Trnavskú teplárenskú a Západoslovenskú energetiku. Penta získala bratislavský Paroplynový cyklus v privatizácii v roku 2004. Penta sa síce začiatkom roka 2015 rozhodla predať bratislavský paroplynový cyklus, ale spomínanú pohľadávku si ponechala.

https://venergetike.sk/…a-novy-dych/

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Penta #Bratislavská teplárenská #paroplyn