Dvojaká kvalita sa môže dostať na zoznam nekalých obchodných praktík

Testy Európskej komisie potvrdili výsledky testov dvojakej kvality potravín členských štátov. Potvrdila to v piatok na tlačovej konferencii v Prahe Věra Jourová, eurokomisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť.

02.02.2018 13:01
debata (1)

Ako ďalej informoval Vladimír Machalík, hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, eurokomisárka zároveň uviedla, že navrhne, aby dvojaká kvalita bola zaradená na nový zoznam nekalých obchodných praktík, ktorý má EK schvaľovať v marci tohto roku.

„Podporujeme iniciatívu pani eurokomisárky Jourovej. Takéto praktiky musia v EÚ skončiť. Slovenskí spotrebitelia, rovnako ako spotrebitelia v ďalších krajinách Európskej únie majú právo na rovnakú kvalitu potravín predávaných pod rovnakou značkou. Nadnárodné firmy musia v rámci EÚ dodržiavať deklarovanú kvalitu a nesmú dodávať na trhy niektorých členských krajín výrobky nižšej kvality,“ povedala Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády SR a šéfka MPRV SR (nominantka SNS).

Machalík zároveň informoval, že nevyhnutnosť spolupráce členských štátov v boji proti dvojakej kvalite zdôraznil aj český minister poľnohospodárstva Jiří Milek. Vyzdvihol tiež spoluprácu a koordináciu so slovenskou agroministerkou Gabrielou Matečnou. Dvojaká kvalita je pritom už problémom tretiny členských štátov EÚ. EK zverejní jednotnú európsku metodiku testovania v marci.

Hovorca MPRV SR pripomenul, že slovenský agrorezort otvoril uvedenú tému ako prvý v marci 2017 na Rade EÚ a odvtedy úzko spolupracuje na riešení s ďalšími krajinami strednej a východnej Európy. Úsilie Slovenska podporil aj predseda EK Jean-Claude Juncker. Slovensko vykonalo už dve série testov na dvojakú kvalitu potravín. Oba testy približne v polovici prípadov potvrdili existenciu dvojakej kvality potravín. Ide o výrobky, ktoré majú rovnakú značku a rovnaký obal, ale iné zloženie. Aktuálne Slovensko spolu s ďalšími krajinami koordinuje postup v súvislosti s plánovaným zverejnením celoeurópskej metodiky testovania dvojakej kvality potravín.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #dvojaká kvalita