Môže za to zvrat v konkurznom konaní spoločnosti EuroGas, ktoré bolo aj napriek snahe ministerstva financií vstúpiť doň zrušené.
Americké úrady navyše podľa šéfa spoločnosti EuroGas Wolfganga Rauballa označili kroky rezortu financií za špekulatívne, ktorými chceli iba získať výhodu v arbitrážnych konaniach. Ministerstvo financií totiž podpisom samotného ministra financií Petra Kažimíra malo v polovici augusta 2016 odkúpiť sporné pohľadávky voči EuroGasu v údajnej hodnote niekoľko stotisíc dolárov za 6 000 dolárov. Následne malo Slovensko v zastúpení ministerstva financií žiadať zrušenie dohody o urovnaní medzi americkým konkurzným úradom a spoločnosťou EuroGas.
V novembri minulého roka však podľa Rauballa americká konkurzná komisia odvolanie Slovenska zamietla s tým, že Slovenská republika nie je účastníkom v týchto procesoch. Podľa Rauballa môže tento verdikt smerovať ešte k väčším arbitrážam voči Slovensku. „Špekulatívny a mimoriadne pochybný nákup pohľadávok v auguste 2016 slovenským ministrom financií Petrom Kažimírom teraz otvorilo nové a oveľa väčšie možnosti pre EuroGas na žalovanie Slovenskej republiky v oveľa väčších dimenziách ako doteraz,“ uviedol šéf EuroGasu.
Agentúra SITA požiadala o stanovisko aj ministerstvo financií.
Rozhodnutie arbitrážneho tribunálu ICSID ohľadom ťažobných práv na gemerský mastenec v prospech Slovenska padlo 18. augusta 2017. Ministerstvo financií, ktoré zastupuje Slovensko v arbitrážnych sporoch, vtedy uviedlo, že tribunál vo svojom rozhodnutí akceptoval jurisdikčné námietky, ktoré vzniesla Slovenská republika. Žalobcovia, spoločnosti Eurogas a Belmont Resources, tvrdia, že Slovenská republika im ložisko mastenca v Gemerskej Polome v roku 2005 neoprávnene odobrala. Okrem administratívnych a súdnych konaní žalobcovia iniciovali aj medzinárodné investičné arbitrážne konanie.