„V minulom roku na referenčnej pražskej burze cena elektriny zaznamenávala postupný nárast. Cena medzi rokmi 2016 a 2017 napokon stúpla o takmer 18 %. Predpokladá sa, že tento vývoj bude pokračovať najmä v dôsledku vysokých cien uhlia,“ povedal pre portál vEnergetike.sk Kulla.
Práve minuloročný nárast veľkoobchodný cien elektriny na burzách sa musel premietnuť aj do koncových cien elektriny pre slovenské domácnosti. Tie si v novom roku priplatia za dodávky elektriny v celoslovenskom priemere 2,71 %. „Za predpokladu, žeby ostatné zložky ceny elektriny ostali nezmenené, mala koncová cena vzrásť v novom roku až o 6 %. Reálny dopad však bude oveľa menší,“ dodal Kulla.
Východoslovenskí energetici stále volajú po postupnom zrušení regulácie cien energií. Aj keď sa možná deregulácia cien energií už viackrát na Slovensku spomenula, zatiaľ sa nenašla politická vôľa na tento krok. „Slovenský trh sa naďalej vyznačoval cenovou a vecnou reguláciou. Z pohľadu dodávateľa by sme uvítali postupný prechod k deregulácii dodávky,“ zdôraznil Kulla.
VSE uspela vlani v tendri, ktorý vyhlásila spoločnosť ČEZ Slovensko so zámerom predať časť podniku a s ňou zákazníkov z radov domácností. „Získali sme nových zákazníkov z celého Slovenska, ktorí odoberajú elektrinu alebo aj zemný plyn. S dodávkou energií do takmer 50 tisíc domácností sme začali od prvého decembra,“ predstavil jednu z hlavných minuloročných udalostí spoločnosti VSE jej obchodný riaditeľ.
Spoločnosť VSE patrí do skupiny Východoslovenská energetika Holding (VSE Holding), v ktorej 51-percentný podiel vlastní štát prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR a 49-percentný podiel nemecká spoločnosť innogy International Participations. Východoslovenská energetická skupina zatiaľ hospodárenie svojich firiem nechce konkretizovať. Chce tak urobiť až po riadnom audite a schválení hospodárskych výsledkov valným zhromaždením.
„Už v tejto chvíli však môžeme potvrdiť, že za rok 2017 očakávame pre skupinu VSE Holding stabilne pozitívny hospodársky výsledok. Aj v roku 2018 zostáva cieľom pre našu skupinu zlepšovať finančnú výkonnosť a efektívnosť riadiacich procesov tak, aby sa nám podarilo dosiahnuť stabilný hospodársky výsledok,“ povedala pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa skupiny VSE Holding Andrea Danihelová.
VSE Holding neplánuje v najbližšom čase výrazné zmeny v počte pracovníkov. V minulom roku počet zamestnancov podľa Danihelovej vzrástol. „V roku 2017 sme zvýšili počet pracovných miest o približne 4 % v súlade s plánom. Išlo najmä o pracovné miesta v oblasti predaja a dodávky zemného plynu a energetického poradenstva, teda pracovné miesta v priamom kontakte so zákazníkmi na celom Slovensku. Pri prognóze vývoja zamestnanosti v budúcom roku neočakávame v tomto trende výraznú zmenu, počet miest teda ostane na úrovni roka 2017,“ konštatovala Danihelová. VSE Holding zamestnáva zhruba 1 600 pracovníkov.
Skupina VSE Holding sa v roku 2017 zaoberala aj rozvojom elektromobility. „Rozšírili sme našu ponuku služieb v oblasti nabíjacích staníc, po ktorých rastie dopyt zo strany podnikateľov aj súkromných osôb. Aktívne sme vystupovali aj v komunikácii so štátnymi úradmi pri úprave trhových a legislatívnych podmienok pre elektromobilitu. Našim cieľom je, aby sa služba nabíjania mohla na Slovensku čo najskôr etablovať bez zbytočných obmedzení,“ uzavrela Danihelová.