„CEFC China plne spolupracuje s českým národným bankovým regulátorom a komunikáciu zo strany ČNB považuje za štandardnú a plne profesionálnu. Požiadavky ČNB na dokumentačné doloženie žiadosti vníma ako plne oprávnené. CEFC China verí, že k 31. decembru 2017 doložila ČNB všetky relevantné skutočnosti nutné pre získanie súhlasu ČNB a je pripravená na žiadosť ČNB doplniť i ďalšie potrebné dokumenty,“ povedal Pavel Bednář, hovorca CEFC Group (Europe) Company. V prospech čínskeho investora môžu nakoniec zavážiť aj súhlasné rozhodnutia Európskej centrálnej banky, Národnej banky Slovenska, Chorvátskej národnej banky, Centrálnej banky Ruskej federácie a Centrálnej banky Barbadosu. Všade tam totiž už dnes pôsobia finančné inštitúcie patriace J&T Finance Group.
Čínsky investor má za takmer jednu miliardu eur získať približne polovičný podiel v J&T Finance Group. Slovenskí finanční žraloci v krajine pod Tatrami vlastnia napríklad Poštovú banku a J&T Banku. „Vzhľadom na naše poznanie situácie naďalej predpokladáme úspešné ukončenie procesu zvýšenia podielu CEFC v bankovom holdingu J&T Finance Group SE na 50 percent,“ reagovala hovorkyňa J&T Banky Dominika Křížová.
Ázijskí investori sa už roky snažia získať rôzne veľké podniky pôsobiace v Európskej únii. Čínskemu automobilovému koncernu Geely patrí napríklad švédsky automobilový koncern Volvo. Na Slovensku sa zas Číňania snažia kúpiť Američanmi vlastnený U. S. Steel Košice. Samotný CEFC má záujem preniknúť aj do mediálneho biznisu a spolu s finančnou skupinou Penta je kandidátom na kúpu Central European Media Enterprises (CME). Táto mediálna skupina vlastní na Slovensku televíziu Markíza a v susednom Česku televíziu Nova. Cena tejto mediálnej transakcie sa odhaduje na 500 miliónov eur.
CEFC China Energy Company Limited bola založená začiatkom 80 rokov minulého storočia. Jej podnikanie je zamerané hlavne na financie, energetiku a priemysel. V súčasnosti je šiestou najväčšou súkromnou spoločnosťou v Šanghaji a šiestou najväčšou privátnou firmou v Číne.
S razantným nástupom ázijských investorov v Európe narastajú obavy pred silnejúcim vplyvom Číňanov. V Nemecku narástli obavy po tom, čo čínsky investor ovládol v roku 2016 miestneho špičkového výrobcu robotov spoločnosť Kuka. Vtedajší minister hospodárstva Sigmar Gabriel upozorňoval hlavne na riziko získania citlivých údajov o nemeckých priemyselných podnikoch. Špičkové robotické technológie značky Kuka vyrábajú automobily aj v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia. Nemeckí politici samotnej transakcii nakoniec nezabránili, ale následne prijali sériu zákonov výrazne sťažujúcich vstup čínskych investorov do nemeckých firiem.
V Českej republike podporuje príchod Číňanov prezident Miloš Zeman. Ten minulý rok v marci v Prahe hostil čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga. Hlavné mesto Českej republiky bolo následne označené za vstupnú bránu pre prichádzajúce čínske investície a svoje európsku centrálu v nej má aj CEFC China. Napriek tomu podľa najnovšej analýzy spoločnosti Bisnode objem investovaných čínskych peňazí za posledný rok v Českej republike klesol takmer o osem miliónov eur a dosiahol hodnotu 220 miliónov eur.