Diaľnice zarábajú štátu viac ako kedykoľvek predtým

Diaľničiari lámu rekordy v predajnosti diaľničných známok. Za zvyšujúcim sa odbytom diaľničných známok však nie je výrazné rozšírenie siete diaľnic. Predaj tlačí hore skôr oživenie ekonomiky, zvyšujúci sa počet automobilov a rast záujmu obyvateľov o cestovanie.

28.12.2017 12:00
autá, kolóna, diaľnica Foto:
Záujem o cestovanie potiahol aj predaj diaľničných známok. Do konca novembra sa ich predalo približne o 300-tisíc viac ako minulý rok.
debata (30)

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) už v novembri tohto roku prekonala čísla predajnosti elektronických diaľničných známok (eDZ) za celý rok 2016. "Príjem z predaja elektronických diaľničných známok v polovici novembra presiahol hranicu 83 miliónov eur s DPH. Minulý rok o takomto čase to bolo približne 77,4 milióna eur. Príjem z predaja diaľničných známok už teraz prekonal príjem za celý minulý rok, v ktorom sa na známkach vybralo celkovo 81,2 milióna eur,“ informuje NDS.

Do konca novembra sa predalo približne 3,9 milióna kusov eDZ, čo je približne o 300-tisíc viac ako minulý rok. V tomto roku sa diaľničná sieť na Slovensku rozrástla iba o 12,1 kilometra diaľnic a rýchlostných ciest v plnom profile. Len začiatkom decembra bol odovzdaný do užívania vodičom 4,25-kilometrový úsek D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno. Úsek na rýchlostnej ceste R2 Zvolen, východ – Pstruša je v prevádzke od mája 2017. V polovičnom profile sa motoristi dočkali 15,46 kilometra diaľnice D3 medzi Svrčinovcom a hranicou s Poľskom.

Za zvýšeným predajom je pravdepodobne aj samotná elektronická forma diaľničných známok a funkčný systém kontroly. Klasické nálepky diaľničiari vymenili za elektronické v roku 2016.

Nalepovacie známky boli často terčom falšovateľov, pričom na čiernom trhu sa cena ročnej falošnej diaľničnej známky pohybovala na úrovni 30 eur. Nekvalitné falzifikáty pod vplyvom slnečného žiarenia strácali svoju pôvodnú farbu a na konci roka boli často vyblednuté. Odhaľovanie vodičov jazdiacich s falošnou známkou, prípadne bez nej bolo možné len fyzickými kontrolami priamo na diaľnici, keď dochádzalo k zúženiu dopravy do jedného jazdného pruhu a jej výraznému spomaleniu.

Niektoré chyby už vychytali

V minulom roku po odštartovaní prevádzky eDZ nesprávne fungoval systém automatickej kontroly. Systém má skenovať evidenčné čísla (EVČ) vozidiel a porovnávať ich s databázou automobilov, ktoré majú zaplatenú diaľničnú známku. Počas niekoľkých mesiacov minulého roka systém nedokázal rozpoznávať EVČ, ktoré môžu jazdiť po diaľniciach bez zaplatenia poplatku.

Navyše sa nová pokuta napočítavala za každý deň použitia diaľnice alebo rýchlostnej cesty bez platnej eDZ. To v niektorých prípadoch mohlo viesť k niekoľkotisícovým sankciám bez toho, aby o tom majiteľ auta vôbec vedel. Napríklad pri chybnom vyplnení EVČ pri kúpe známky. Zlyhávalo aj posielanie samotných pokút okresnými úradmi.

Ministerstvo dopravy preto pripravilo novelu zákona, ktorým sa znížila výška pokuty pri jazde bez platnej eDZ. Pôvodne mali majitelia áut v rámci objektívnej zodpovednosti zaplatiť 300-eurovú sankciu za každý deň jazdy po diaľnici bez platnej známky. Po novom pokuta klesla na 150 eur a môže byť uložená len raz za mesiac. V rámci objektívnej zodpovednosti ak je pokuta zaplatená do 15 dní, stačí, ak majiteľ auta uhradí dve tretiny výšky sankcie, teda 100 eur.

V tomto roku už systém automatickej kontroly spoľahlivo funguje, sankcie sú nižšie a vodiči sa nemusia obávať tisícových sankcií. Štát má však aj naďalej problémy so zasielaním pokút za neoprávnenú jazdu po diaľnici do zahraničia.

Podľa informácií NDS sú v roku 2017 najpredá­vanejšie 10-dňové známky, ktoré tvoria až 60,3 percenta všetkých predaných diaľničných známok. Diaľničné známky s ročnou platnosťou tvoria 25,8-percentný podiel predaja. Napriek tomu, že elektronické diaľničné známky je možné kúpiť aj prostredníctvom internetu, až 65 percent vodičov ich stále nakupuje na predajných miestach. Internetový predaj vrátane automatov tvorí 35 percent.

V roku 2018 ostáva cena diaľničných známok nezmenená. Za rok používania diaľnic motoristi zaplatia 50 eur. Mesačná známka stojí 14 eur a za 10-dňové používanie diaľnic a rýchlostných ciest vodiči zaplatia 10 eur.

Platnosť ročnej diaľničnej známky bude však aj naďalej viazaná na kalendárny rok. Jej platnosť teda potrvá od 1. januára 2018 do 31. januára 2019, dokopy teda 13 mesiacov. Kto si kúpi ročnú diaľničnú známku 1. júna, tomu bude platiť už len osem mesiacov. Platnosť ročnej diaľničnej známky na technický rok – teda 365 dní bez ohľadu na dátum kúpenia – sa tak nestane realitou ani v roku 2018.

Už aj v Rakúsku

Elektronické diaľničné známky po Maďarsku a Slovensku v priebehu roka 2017 zaviedlo aj Rakúsko. Napriek tomu v budúcom roku krajina neplánuje zrušiť nalepovacie známky, ktoré budú fungovať aj naďalej popri elektronických.

Pre rok 2018 budú rakúske diaľničné známky o niečo drahšie. Cena ročnej rakúskej diaľničnej známky pre budúci rok stúpa o 80 centov na 87,20 eura. Ani v tomto prípade nebude známka platná 365 dní, namiesto toho je viazaná na kalendárny rok. Platná však bude 14 mesiacov. Od 1. decembra 2017 do 31. januára 2019. Známka s platnosťou dva mesiace pre osobné vozidlá zdražela o 30 centov na 26,20 eura. Cena 10-dňovej známky stúpla o 10 centov na 9 eur.

Elektronickú rakúsku známku je možné kúpiť aj prostredníctvom internetu. Jej platnosť však môže nastať najskôr až 18 dní po jej kúpe. Rakúsky Asfinag tento čas označuje ako lehotu na ochranu spotrebiteľa. Počas 18 dní si zákazník môže kúpu rozmyslieť, opraviť EVČ vozidla alebo zmeniť termín platnosti. Ochranná doba platí aj pre ročné známky. Vodič, ktorý potrebuje diaľničnú známku hneď, môže aj naďalej využiť nálepku, ktorú kúpi na čerpacích staniciach alebo hraničných priechodoch.

© Autorské práva vyhradené

30 debata chyba
Viac na túto tému: #diaľnice #diaľničné známky