Najväčšie obojživelné lietadlo sveta čínske AG600 má za sebou prvý let

24.12.2017 20:58

Čínske lietadlo AG600, ktoré je najväčším obojživelným lietadlom na svete, uskutočnilo v nedeľu svoj prvý let. Trval hodinu.

Má dolet 4500 kilometrov, maximálna vzletová hmotnosť je 53,5 tony, rozpätie krídel 38,8 metra, zmestí sa do neho 50 ľudí a vo vzduchu môže zostať 12 hodín.

Lietadlo AG600
Lietadlo AG600 Autor: Reuters

Stroj zhruba veľkosti Boeingu 737 so štyrmi turbovrtuľovými motormi odštartoval z letiska Ču-chaj na pobreží Juhočínskeho mora. Pozemné testy sa uskutočnili už tento rok v apríli, prvý let z krajiny bol plánovaný na máj a štart z vody potom na druhú polovicu tohto roka. Dôvody odkladu zverejnené neboli.

Lietadlo je navrhnuté tak, aby bolo schopné hasiť lesné požiare či vykonávať záchranné akcie na mori, za 20 sekúnd môže nabrať až 12 ton vody. Môže sa využiť aj na sledovanie a ochranu oceánu. Štátna spoločnosť Aviation Industry Corp of China (AVIC) ho vyvíjala osem rokov. Čínske subjekty si ich objednali už 17.

Čína posilňuje výskum v oblasti vyspelej vojenskej techniky, vrátane ponoriek, lietadlových lodí a protidružicových rakiet, čo zvýšilo nervozitu v regióne. Čína totiž prejavuje stále agresívnejší prístup v územných sporoch v oblastiach ako je Juhočínske more, na ktoré si robia nároky tiež Vietnam, Malajzia, Filipíny, Taiwan a Brunej.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Čína #AG600
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku