Poisťovne sa viac boja technických noviniek ako hackerov

Kybernetickú bezpečnosť považuje za významné riziko čoraz menej vrcholných predstaviteľov v poisťovníctve. Za najvýznamnejšie ohrozenie ju v súčasnosti označuje 26 % generálnych riaditeľov poisťovní, čo je o 16 % menej ako minulý rok. Tieto zistenia vyplynuli z prieskumu KPMG - Global CEO Outlook 2017.

19.12.2017 11:19
debata

Výkonní riaditelia v sektore poisťovníctva sa v tohtoročnom prieskume najviac obávajú prichádzajúcich technologických noviniek. Uviedlo to 36 % respondentov, čo je nárast o 7 % oproti roku 2016. Na druhom mieste sa umiestnilo operatívne riziko, ktoré zaznamenalo výrazný, 14-percentný nárast oproti minulému roku, rovnako ako obava z nedostatku talentov na tretej pozícii.

Spoločnosti, ktoré majú sídlo v Európe, sa aktuálne pripravujú na zosúladenie sa so smernicou o ochrane osobných údajov, tzv. GDPR, ktorá nadobudne účinnosť v máji 2018. “Podľa našich skúseností sa poisťovne na Slovensku téme GDPR systematicky venujú minimálne od začiatku tohto roka. Zviditelňujú tak v očiach vrcholového manažmentu problematiku bezpečnosti osobných údajov, ale aj bezpečnosti informácií ako takých,” skonštatoval Pavol Adamec, výkonný riaditeľ na oddelení rizík KPMG na Slovensku.

Vzhľadom na to, že rozsah, frekvencia a vplyv incidentov súvisiacich s kybernetickou bezpečnosťou stúpa, do popredia vystupujú nové možnosti produktov a služieb, ktoré by poisťovne mohli svojim klientom ponúkať. Obrovský potenciál má najmä trh s kybernetickým poistením, teda poistením pre prípad kybernetického útoku. Odborníci predpokladajú, že tento trh do roku 2020 dosiahne objem viac ako 10 mld. USD.

debata chyba
Viac na túto tému: #Poisťovne #kybernetická bezpečnosť